2014’te Uygulanacak Olan SBS Sistemi

0
1216

2014 yılından itibaren uygulanması beklenen SBS ile ilgili olarak yeni bilgiler gelmeye başladı. Anlaşılan MEB, SBS’yi kaldırıyor onun yerine her yıl girilecek sınavlar koyuyor. Bu sınavların sayısının 36’yı bulması, öğrencileri ve velilerini haliyle endişelendirdi. Dershane yönetimleri ise bu sürekli sınav sisteminin dershanelere olan ihtiyacı azaltmayacağı görüşünde.

2014 SBS Sistemi:

6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri,Türkçe, fen, matematik, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü derslerinden toplam 36 merkezî sınava girecek.

Test usulü sınavlar, aralık ve nisan aylarında düzenlenecek. Değerlendirme ve sıralamanın her il için ayrı yapılması planlanıyor. Başarı notunun ‘ortak sınav notlarının yüzde 60’ı, öğretmen kanaat notunun yüzde 40’ı’ şeklinde oluşturulacağı da kamuoyuna yansıyan bilgiler arasında.

Öğretmen kanaat notunun veliler ile öğretmenlerin arasında gerginlik oluşturması bekleniyor.

Yeni sistemin müfredat uyumsuzluğu, şişirilmiş notlar, güvenlik sıkıntısı, sahte rapor alımı, öğretmen yetersizliği gibi birçok sıkıntıyı da beraberinde getireceğine dikkat çekiliyor.

sbs tercih

Gribilge.com’a göre sistemde doğabilecek aksaklıklar:

Henüz yeni ortaöğretim sınav sistemi tamamiyle açıklanmadı, edindiğimiz bilgiler ışığında değerlendirecek olursak:

Öğretmen kanaat notu, öğretmenler üzerinde baskı oluşturacak. Şişirilmiş kanaat notlarıyla karşılaşacağız yani.

Ayrıca 36 sınavın tüm Türkiye’de eş zamanlı ve güvenilir olarak nasıl yapılacağını saptamak zor. MEB, sadece SBS’de bile sorun yaşamakta.

Eğitimciler ve velilerin son dönemlerde sürekli değiştirilen eğitim sisteminden rahatsız oldukları duyumunu alıyoruz bu sıralar. Her yaş, bir tür deneme tahtası olarak deneniyor. MEB özellikle ortaöğretimde oturmuş bir sistem oluşturmaya çalışmalıdır.

Bir yorum bırakın