2015 DGS Ek Yerleştirmeleri Ne Zaman Yapılacak ?

0
1716

ÖSYM’nin DGS sonuçlarını açıklamasının ardından tercihler alınırken, yerleştirmeler sona ermişti. Genelde ek yerleştirme için duyuruyu Ekim ayında yapan ÖSYM’dan DGS için herhangi bir açıklama yapılmadı.

DGS Ek yerleştirmeleri yapılmayacak mı ?

Her yıl tercihler sonrası boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme ile öğrenci alınmaktadır. Bu yıl da biraz geç de olsa DGS ek yerleştirmeleri için duyuru yapılacaktır.

Uzun süredir uygulanan sistem ile ilgili olarak bir çok öğrenci ÖSYM’nin duyurusunu bekliyor.

Bu yılki DGS yerleştirmelerinden umudunu kesen öğrenciler için 2016 DGS başvuru ve sınav tarihleri aşağıda yer almaktadır.

DGS Başvuru Tarihleri: 31.05.2016 – 13.06.2016

DGS Sınav Tarihi: 31.07.2016

DGS Sonuçlarının Açıklanma Tarihi: 11.08.2016

DGS BAŞVURU KOŞULLARI

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır.

O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler. Gerek merkezî yerleştirme gerekse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır. Açık öğretim ve meslek yüksekokullarının ön lisans programlarından mezun olanlardan kendi alanlarındaki açık öğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekmemektedir. Bu durumdaki adaylar kendi alanlarındaki açık öğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkına sahiptirler. Bu konudaki başvuruların ilgili yükseköğretim kurumuna yapılması gerekmektedir.

Geçiş yapılabilecek programlara ilişkin ayrıntılı bilgiler Üniversitenin İnternet adresinden edinilmelidir. Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

Bir yorum bırakın