2015 LYS – TM’de geometri testinin etkisi düşürüldü

0
1528

2015 ÖSYS Kılavuzunda LYS ile ilgili değişikliklere yer verildi. Göze çarpan en önemli değişiklik TM puan türünde oldu.

Buna göre Türkçe-Matematik (TM) puan türünde, hesaplama yapılırken matematik testinin ağırlığının azaltıldı.

TM-1’de geçen yıl geometrinin yüzde 10 olan etkisi yüzde 8’e düşürüldü ve edebiyatın yüzde 18 olan etkisi yüzde 20’ye çıkarıldı. TM-2’de geçen yıl geometrinin yüzde 8 olan etkisi yüzde 6’ya indirildi ve edebiyatın etkisi de yüzde 22’den yüzde 24’e çıkarıldı. TM-3’te geometrinin etkisi geçen yıl yüzde 7 iken, bu yıl yüzde 5’e çekildi. Coğrafyanın etkisi yüzde 10’dan yüzde 9’a düşürüldü. Edebiyatın etkisi ise geçen sene yüzde 25 iken, bu sene yüzde 28 oldu.

Kültür Dershaneleri Rehberlik Genel Koordinatörü Salim Ünsal, geometrinin ağırlığının azaltılmasını şöyle yorumladı:

“Geometri zaten TM öğrencileri için çok kolay bir ders değildi. Edebiyat da soru sayısı en fazla test olduğu için, öğrencilerin daha fazla net yapma imkânı var ve bu açıdan değişiklik olumlu değerlendirilebilir. YÖK ve ÖSYM, ülkedeki öğrenci profilinin TM değil de, sözel ağırlıklı TM olduğunu görmüş ve ona göre düzenleme yapmış.”

lys başvuru

TM Puan türü değişen bölümler:

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği MTOK (Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları) bölümleri YGS5’ten TM-1’e, Turizm İşletmeciliği (MTOK) YGS-6’dan TM-1’e, Rekreasyon yönetimi (MTOK) YGS-3’den TS-2’ye, Grafik Tasarım TM-3’ten TM-2’ye, Moda Tasarımı bölümü TM-3’ten TM-2’ye, Bilgi ve Belge Yönetimi TM-1’den TM-3’e, Aile Tüketicileri Bilimi TM-2’den TM-3’e Bilim Tarihi TM-2’den TM-3’e, Hukuk TM-2’den TM-3’e, Moda ve Tekstil Tasarımı TM-3’ten TM-2’ye geçti.

Yeni Üniversite Bölümleri: 

Adli Bilişim Mühendisliği (MF-4), Canlandırma Filmi Tasarım ve Yönetimi (TS-1), Müzecilik (TM-3), Nanoteknoloji Mühendisliği (MF-4), Ürün Sistemleri Mühendisliği Programları (MF-4), Yeni Medya ve Gazetecilik (TS-1).

 

 

Bir yorum bırakın