2015 ÖSYS: Üniversiteyi Kazanamayanlar Ne Yapabilir ?

0
2778

2015 ÖSYS yerleştirme sonuçlarının ardından, üniversiteyi kazanamayan öğrenciler için basit bir yol haritası çıkardık. Üniversite tercihleri sonrasında bir bölüme yerleştirilmeyen veya tercih sürecini kaçıran adayların neler yapabileceğini sizlerle paylaşacağız.

Üniversiteyi kazanamadım. Ne Yapmalıyım ?

Tercihlerin ardından üniversitelerin lisans programlarında 18 bin 770, ön lisans programlarında ise 20 bin 19 olmak üzere 38 bin 789 kontenjan boş kaldı. Bunun anlamı yaklaşık 39 bin aday için hala tercih şansının devam ediyor oluşudur.

Bir bölüme yerleştirilmeyen adaylar ek yerleştirme tercihi yapabileceklerdir. Ek yerleştirmeler, tercihlerin ardından boş kalan kontenjanlar ve yeni açılan bölümler için alınmaktadır. Açıköğretim bölümleri de ek yerleştirme süresince tercih edilebilir.

bkz. Üniversite Ek Yerleştirme Tercihleri Ne Zaman Yapılacak 2015

universite

Gribilge.com tavsiyesi: Okumak istemeyeceğiniz bir bölümü sırf üniversiteye başlamış olmak için tercih etmenizi tavsiye etmiyoruz. Bir yıl daha hazırlanmayı gözünüz kestiriyorsa, onu deneyin ve geleceğinizde size yardımcı olabileceğini düşündüğünüz, güzel bir bölüme gidin.

Üniversiteye başlar, yatay geçiş yaparım veya çalışır tekrar sınava girerim diyorsanız, bu mümkündür ancak gerçekten kararlı olmanız gerekmektedir. Unutmayın, birinci sınıf öğrencilerin hepsinin ağzında yer alan sözlerdir bunlar ancak bir çoğu okulun günlük yaşamına kendini kaptırır ve hedeflerini gerçekleştiremez hale gelir.

Gribilge.com tercih süresi boyunca sizlerle. Başarılar dileriz =)

Bir yorum bırakın