2015 TEOG sonucu yerleşemeyenler açık liseye gidecek

0
1320

TEOG yerleştirme sisteminde 2015 yılı için öngörülen değişiklikler devam ediyor. A ve B tercih listeleri kaldırılırken, tek listede 25 okul tercihi yapılabilecek. Hiç bir okula yerleşemeyen veya tercih yapmayanlar açık liseye kayıt ettirilecekler.

TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak ? Tıkla öğren

3 seçenekten biri seçilecek:

Özel okula kayıt yaptıran öğrencilerin yerleştirme sistemine girmesini önlemek için bakanlık bu yıl sonuçları açıkladıktan sonra özel liselere ve açık liselere kayıtları önceden yapacak. Amaç özel okula giden öğrencinin tercih yapmaması. Bunun için de “tercih butonu” oluşturuldu. Burada 3 seçenek çıkacak: “Özel okula kayıt yaptırdığım için tercih yapmayacağım”, “Güzel sanatlar, spor veya askeri liselere kayıt hakkı kazandığım için tercih yapmayacağım” ve “Tercih yapmak istiyorum.” Eğer öğrenci iki seçenekte yer alan okullardan birine kayıt yaptırdıysa tercih yapamayacak. Burada amaç devlet okullarına özel okula gidenlerin tercihini ve yığılmaları önlemek. Tercihler 10-16 Temmuz tarihlerinde alınacak.

A ve B grubu kaldırıldı: Geçen yıl öğrenciler 15 okulu sıraladıkları A ile 6 okul türünden en az 4’ünü işaretledikleri B listelerine göre tercih yapıyordu. A grubu tercihine yerleşemeyen öğrenciler B grubundan bir okul türüne yerleştiriyordu. Bu sistem çok tartışmalara yol açtı. Tercih etmedikleri halde imam hatip liselerine yerleşen ve evinden 150 kilometre uzaklıkta okula gönderilen öğrenciler oldu. Bu yıl ise bu listeler kalktı. Öğrenci tek bir liste hazırlayacak ve 25 okul tercih edecek.

nabi avcı teog penguen

Yerleşemeyenler açık liseye: 25 okuldan birine yerleşemeyen ve tercih yapmayan öğrencilerin kaydı otomatik olarak açık liseye yapılacak. Bu öğrenciler isterlerse daha sonra nakil uygulamasına başvuracak.

Nakiller için yeni süre: Geçen yıl taban puansız nakiller çok eleştirilmişti. Bu yıl uygulama sürecek ama nakiller geçen yıl olduğu gibi dönem sonuna dek değil, daha sınırlı sürede yapılacak. Nakil tercihlerinde de tek okul değil, birden fazla okul seçeneği olacak.

Bir yorum bırakın