2015 Yatay Geçiş: Bahar Dönemi Sık Sorulan Sorular

250
9649

İçinde bulunduğumuz yıl içerisinde yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler için bir çok kolaylık ve değişiklik yapıldı. Bu yazımızda kısa kısa yapılan değişiklikler sonrası kimlerin yatay geçiş yapabileceği, başvuruların nasıl yapılacağı gibi sık sorulan soruların cevaplarına yer vereceğiz.

Yatay geçiş duyuruları için Yatay Geçiş facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Bahar dönemi için:

Merkezi yerleştirme puanıyla (ÖSYS) yatay geçiş:

Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçişler kabul edilecek ancak bu konuda alım yapma üniversitelerin kararına bırakılmıştır. İlgili duyuruyu okumak için buraya tıklayınız. Koşullar sayfada yer almaktadır. 

Merkezi puanla yatay geçiş sadece bir defa yapılabilecektir.

Not: Üniversitelerin yatay geçiş duyurularını, öğrenci işleri daire başkanlığı sayfalarından takip edebilirsiniz. Merkezi yerleştirmeler için toplu kontenjan yayınlanmadığından bu konuda biraz araştırmacı olmanız gerekiyor.

Lisans için yatay geçiş:

Lisans bölümlerinde okuyanlar için Genel Not Ortalamasıyla geçiş toplu olarak yapılmıyor. Lisans için geçişler yılda bir kez yapılmaktadır. İlanlar Temmuz ayında yayınlanır.

İstisnai durum: Bir kaç üniversite lisans bölümleri ile yatay geçiş kontenjanı açabilir. Bu kontenjanlar genellikle üniversite içi geçişler için açılıyor. Duyuruları takip etmenizde fayda var.

Önlisans için yatay geçiş:

Önlisans bölümleri için yatay geçiş bahar dönemi öncesi yapılmaktadır. Yatay geçiş başvuru tarihleri ve kontenjanlar için buraya tıklayınız.

Özel yetenek yatay geçişleri:

Özel Yetenek Sınavı ile bir yere yerleşenler puanları ile Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci almayan bir yere yerleşebilirler. Ancak, özel yetenekle öğrenci alan bir yere geçiş yapmak şu an için mümkün değil.

Birden fazla üniversiteye yatay geçiş başvurusu yapabilir miyim ?

Evet istediğiniz sayıda üniversiteye yatay geçiş başvurusu yapabilirsiniz. Bu konuda bir kısıtlama yoktur. Kazandığınız bölümlerin herhangi birine kayıt olabilirsiniz.

yataygeçiş

250 YORUMLAR

 1. Suan hazırlık okuyorum. Hazırlığı bitirip gnoyla 1.sınıfı baska bi yerde okuyabiliyor muyum kurum içi yatay geçişle yani?

 2. hocam merhabaç Ben şimdi 2014 yılında felsefeye yerleştim böümden memnun kalmadığım için 2 ay gidip bıraktım sınavlarına hiçbir şeye girmedim ne güz dönemi ne bahar dönemi. Hatta ikinci dönem ders bile seçmedim. 2015 ygs ye girdim kötü geldi. Şimdi ben merkezi yerleştirmeyle iktisat bölümüne geçmek istiyorum (2014 te felsefeyi kazandığımda, iktisat bölümü taban puanı benimkinden düşüktü 6 puan, yani benimki daha yüksek 6 puan) nasıl geçiş yapabilirim. kimileri ağustos ayında başvurular yapılıyor diyor.

 3. Hocam ben hemsirelik 2. Sinif ogrencisiyim yaz tatilinde yatay gecis yapmak istiyorm gecis yapmak istedigim universitenin adı degisiyor bu yaz saglik bilimleri enstitusu yani fakülte olacak benim gecis yapmami engeller mi bu durum ? Sonucta benimle birlikte yerlesenler syo olarak girdiler beni etkiler mi lutfen yardimci olursaniz sevinirim

 4. Merhabalar . Bir sorum olucak tek dersten bute kaldim 1 hafta icinde notum duzelicek, basvurdugum okullar bunu gorebilir mi sorun cikarirlar mi ?

 5. ben sağlık meslek diş teknisyenliğini bitirdim. ağız ve diş sağlığı programına obp ile geçiş yapacam. 1 yıl okuduktan sonra ilk ve acil yardım bölümüne yatay geçiş yapmak istiyorum. bu nasıl olacak? yerleştiğim obp puanına mı bakılacak yoksa ygs puanına mı yerleşme olasılığım nedir?

 6. Merhabalar! Hocam ben Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi okuyorum. ÖSYS puanına veya SAT puanına sahip değilim. Aslında ben Tacikistandan geldim ve burayı Yabancı Dil Sınavı ile kazandım. Şimdi ben Yatay Geçiş yapmak istiyorum amma bu sadece ortalamamla olur mu?

 7. Merhabalar Hocam , İstanbulda bulunan Özel Üniversitede %50 Burslu bölüm okumaktayım . Dönem itibariyle de 1.Sınıfı tamamladım , Yatay geçiş için Başvuracağım Üniversiteler:İTÜ,YTÜ ve İstanbul Üni. Fakat ilgili Üniversitelerin Kayıt Tarihleri farklı zamanlarda yani Eğer Aynı dönem içerisinde YTÜ’ye kayıt olup sonra İTÜ için geçiş yapabiliyormuyum ? Ek olarak da Geçiş yaptığım Devlet Üniversitelerinde Burs ücretlerini ödemeye devam edecekmiyim ?? İlgilendiğiniz için Teşekkürler .

  • aynı dönemde o tarz bir geçiş yok, hepsine başvurabilir ancak tekine kayıt olabilirsiniz. devlet üniversitelerinde bir tür burs ödemeyeceksiniz.

 8. Mrba hocam ben kibristan beden eğitimi öğretmenliği bölümünde birinci sınıfı 3.03 ortalamayla kapatim Türkiye geçiş yapmak istiyorum yata geçiş hakkım varmı bununla alakalı bilgi verebilir misiniz ??

 9. Anadoluda hazirlik okudum sene bitiminde ankara ve gaziye yatay gecis denedim osym puaniyla ikisi de kabul etti bazi durumlardan dolayi kayit yaptirmadim hicbirine.bu yil tekrar deneme sansim var mi biliyor musunuz

 10. Merabalar yatay gecis basvuruları ayın 13unde baslıyo araya bayram tatilide girince okuldan belgeleri almak fln biraz erteleniyo baska sehirdeyim ayın 20 sinde posta yoluyla basvurumu yapsam son gun 24 une kadar yetisir mi acaba çankırı dan sakarya ya.posta yolu diyo ama kargoyla yollasam ne yapsam bilemedim

 11. merhaba ben sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü ön lisans mezunuyum. yatay geçiş yapmak istiyorum fakat açık öğretimle. ancak tercih edebileceğim bölümleri bilmiyorum . yardımcı olabilir misiniz ?

 12. hocam merhabalarben siyaset bilimi ve kamu yönetimini tercih yapıcam bu sene siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünden hukuğa geçiş oluyor mu ya da sadece kamu yönetiminden geçiş var mı? Geçiş oluyorsa nasıl oluyor?

 13. özel ünide %50 burslu reklamcılık okuyorum kocaeli halkla ilişkilere veya reklmcılığı geçmek istiyorum şuan 2.sınıfım fakat 4. sınıftan ders almıştım ve kaldım o dersten yani üstten dersim var bu durumda me yapmam gerekiyor transkiptede gözüküyor ve ortalamamıda düşürdü normalde 2.95 ama o derten sonra 2.89 düştü

Bir yorum bırakın