2015 YLSY’e 10 Bin Öğrenci Başvurdu

0
1521

Yurtdışında lisansüstü eğitim için yapılan YLSY başvuruları için toplam 10,661 kişi başvuruda bulunurken, bu adayların 4 bin 91’i sözlü sınava çağrılmaya hak kazanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl YLSY programıyla 67 ülkeye toplam 416 öğrenci göndermeyi hedefliyor. 

MEB bursuyla 2,646 Öğrenci Okuyor

Bakanlık bursuyla şu anda toplamda 25 ülkede 2 bin 646 kişi lisansüstü eğitim alıyor. Eğitim türlerine bakıldığında öğrenciler tarafından bin 320 kişiyle en çok doktora programı tercih edildi. Doktora programını 747 kişiyle yüksek lisans takip etti. Bakanlık yurtdışındaki üniversitelerden kabul alacak yeterli yabancı dil puanına sahip olmayan öğrencileri öğrenim süreci hazırlamak için yurt içi ve yurt dışında burslu olarak 18 aya kadar yabancı dil öğrenimi hakkı da veriyor. Buna göre şu anda 559 öğrenci yurtdışında dil eğitimi alıyor.

YLSY’ye Başvuru Koşulları:

MEB, tarafından yürütülen Yurt Dışı Lisansüstü Öğrenim Bursluluk Programı (YLSY ) başvurmak isteyen öğrencilerin; en az lisans mezunu olması, lisans mezuniyet notlarının en az 2.50/65 olması, ALES puanlarının en az 70 olması gibi şartları karşılamaları gerekiyor. Öğrencilerin başvuruları alındıktan sonra seçme ve yerleştirme süreci başlıyor. Sözlü sınava giren öğrencilerin ALES puanlarının yüzde 40’ı, sözlü sınav puanlarının yüzde 40’ı ile lisans mezuniyet notlarının yüzde 20’sinin hesaplanmasıyla yerleştirme puanları belirleniyor. Yerleştirme puanı 70 ve üzere olan öğrenciler kontenjanlara yerleştirme tercihi yapmaya hak kazanıyor.

Öğrencilere yüksek lisans için en fazla 2 yıl, doktora için en fazla 4 yıl süre tanınıyor.

YLSY Bursuyla Doktora Yapan Öğrenci Hayatını Kaybetti

 

Bir yorum bırakın