2016 Başarı Sırası Nasıl Öğrenilir ? Başarı Sıralaması Robotu

0
3447

YÖK, program atlası uygulamasına “Başarı Sırası Sihirbazı”nı ekledi. Başarı sıralamalarını 2015 YGS sonuçlarına göre sıralayan bu uygulama ile YGS adayları hedefledikleri bölüme girip giremeyeceklerini tahmin edebilirler. Başarı sırası öğrenme, üniversite bölümlerinin başarı sıraları…

YÖK tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“YÖK Program Atlası’na, adaylardan gelen öneri ve talepleri de dikkate alarak yeni bir modül ekledik: ‘YÖK Başarı Sırası Sihirbazı’. Bilindiği üzere lisans programlarını hedefleyenler için üniversiteye giriş süreci iki devreli bir müsabaka gibi. Yarın sonuçları açıklanacak olan YGS, müsabakanın ilk yarısı. Maçın ilk devresinin sonunda gençler, hedeflerine ne kadar yakın ne kadar uzak olduklarını merak edecekler. YÖK Başarı Sırası Sihirbazı ile adaylar, hedefledikleri programa geçen sene yerleşenlerin 2015-YGS’de ortalama kaçıncı başarı sırasında yer aldıklarını görebilecek ve kendi durumlarını (başarı sıralarını) kıyaslayabilecekler.

Başarı Sırası Sihirbazı Hakkında

Hedeflediğiniz programlara geçen sene yerleşenlerin YGS’de kaçıncı sırada olduğunu görmek, 2016 YGS’deki başarı sıranızı, geçen sene o programa girenlerin YGS başarı sıraları ile kıyaslamak mümkün oluyor.

2015 ÖSYS’de LYS puanları ile öğrenci alan lisans programlarına yerleşenlerin YGS başarı sırası ortalamaları ile yerleşenler arasında en düşük YGS başarı sırası bilgileri burada yer almaktadır.

Başarı sırası sihirbazına ulaşmak için tıklayınız.

yok 2013

YGS’de Sıfır Çeken Aday Sayısı: 33 Bin

 

YÖK Başarı Sırası Sihirbazı’nın en önemli özelliği gerçek verilere dayalı olması. Başkan Saraç 10 Mart tarihindeki tanıtım toplantısında şunları söylemişti:

“YÖK, yıllar yılı, gençlerin gözünde soğuk, uzak, sevimsiz bir kurum hüviyetinde idi. Geçmişin kötü algısını artık sırtımızda taşımak istemiyoruz. Yeni ve yenilikçi YÖK olarak gençlerimizi gözünde onları kucaklayan, fayda sağlayan, yol gösteren bir yere gelmeyi hedefliyoruz.” YÖK olarak, adaylar yanlış kapıları çalmasınlar, yanlış arayışlara girmesinler, ‘bilinçli tercihler’ yaparak gerçekten istedikleri programlara yerleşsinler istiyoruz. Yerleştirildikleri programlara hatalı tercih nedeniyle kaydını yaptırmayan öğrencilerden kaynaklanan ‘kontenjanların yanması’ hadisesinin yaşanmamasını arzu ediyoruz.”

 

Bir yorum bırakın