2016 KPSS Lise Sınavı ile İlgili Merak Edilenler

0
1291

2016 yılında KPSS lise ve önlisans sınavları, lisans sınavlarına ek olarak farklı tarihlerde yapılacaktır. KPSS lise’ye lise mezunu adaylar başvurabilmektedir. 

KPSS lise ne zaman yapılır ?

KPSS lise ve önlisans sınavları çiftli yıllarda yapılır. Bundan sonraki sınav 2018’de yapılacaktır.

KPSS Lise Sınavı Ne Zaman Yapılacak ?

23 Ekim 2016 tarihinde ÖSYM tarafından lise düzeyinde KPSS yapılacak. Başvurular ise 09-24 Temmuz tarihleri arasında yapılacaktır.

KPSS lise sınavına kimler katılabilir ?

– Lise 2, 3 ve 4’üncü sınıflarda okuyan lise öğrencileri öğrenciler;

– liseden mezun olup üniversite okumayanlar;

– önlisans 1 ve 2’nci sınıfta okuyanlar,

– lisans 1,2,3 ve 4’üncü sınıfta okuyanlar

Lisans başvurularının son gününde lisans veya önlisans mezunu olmayanlar 2016 KPSS’ye lise düzeyinde girebilirler.

Adayların, B Grubu Kadrolar için ÖSYM’ce gerçekleştirilecek yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibariyle sınava girdikleri öğrenim düzeyinde mezun durumda olmaları şarttır.

2015 kpss

Diğer bilgiler:

Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren iki yıl geçerlidir.

Yönetmelik kapsamında olmayıp yapacakları sınavlarda KPSS sonuçlarını esas alma durumunda olan kamu kurum ve kuruluşları; B grubu kadro niteliği taşıyan tüm kadrolu ve sözleşmeli personel alımlarında lisans düzeyi için KPSSP3, ön lisans düzeyi için KPSSP93 ve ortaöğretim için ise KPSSP94 puanını kullanacaklardır.

Yönetmelik kapsamına girmeyen yurt içindeki ve yurt dışındaki kurum ve kuruluşlar, istedikleri takdirde, amaçları doğrultusunda bu sınavın sonuçlarını kullanabilirler.

Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren iki yıl geçerlidir. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder. 2014-KPSS’ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinden giren adayların takip eden KPSS B Grubu Lisans sınavına girmeleri halinde, KPSS ortaöğretim veya ön lisans sınav sonuçları sona erer; takip eden KPSS A Grubu sınavına girmeleri KPSS ortaöğretim veya ön lisans sınav sonuçlarını etkilemez

Başvurusunu yapmayan, başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran, aynı işlem için birden fazla ödeme yapa

Bir yorum bırakın