2016 Pedagojik Formasyon Başvuru Tarihleri Ne Zaman Açıklanacak ?

0
2032

Bir çok öğretmen adayı pedagojik formasyon programı için YÖK’ün duyurusunu beklerken, YÖK Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman’dan yeni bir açıklama geldi.

Pedagojik formasyon eğitimi programlarını öğretmen ihtiyaç analizlerine göre değerlendirdiklerini belirten Şişman, “Önümüzdeki günlerde Yükseköğretim Kurulu olarak bu konuyla ilgili kamuoyuna bir açıklama yapacağız. Bu konuda talepler var” dedi.

Formasyona ilişkin açıklama yakında yapılacak:

“Geçmişte bu konuda daha çok sosyal talebe dayalı olarak bu programlar açılmıştı ancak şu anda geldiğimiz noktada bu programları gözden geçirme ihtiyacı duyuyoruz. Pedagojik formasyon eğitimi programlarını öğretmen ihtiyaç analizlerine göre değerlendiriyoruz. Önümüzdeki günlerde Yükseköğretim Kurulu olarak bu konuyla ilgili kamuoyuna bir açıklama yapacağız. Bu konuda talepler var. Biz bu talepleri değerlendirirken tabii bunu ‘hayat boyu öğrenme bir yetişkin eğitimi programı’ olarak düşünebileceğimiz gibi ‘bir meslek edindirme programı’ olarak da tanımlayabiliriz.”

pedagojik formasyon

“Formasyon eğitimi bir istihdam aracı olarak görülüyor”

Pedagojik formasyon eğitiminin bir istihdam aracı olarak görüldüğünü anlatan Şişman, “Onlara bu şekilde umut dağıtmak sıkıntılı bir konu. Bunu rasyonel bir temelde yeniden düşünerek önümüzdeki süreçte bununla ilgili çalışmaları tamamladıktan sonra kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz” dedi.

Bir yorum bırakın