2016’da 5 Bin Akademisyen Atanacak

0
2711

2015 yılında olduğu gibi akademisyen atamalarına başlangıçta 4 binlik kontenjan ayrılırken, YÖK Başkanı Yekta Saraç, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ile atama sayısının 5 bine çıkarıldığını belirtti.

Saraç’ın açıklamaları:

“Üniversitelerimiz ve akademisyen adaylarımıza güzel bir haberimiz var. Bilindiği üzere 2016 yılı için üniversitelerimize bir önceki yıl olduğu gibi 4 bin akademik kadro tahsis edilmişti. Hükümetimize yapmış olduğumuz teklif ve görüşmelerimiz neticesinde bu sayı “bin” daha artırılarak “5 bine” çıkarılmıştır. 4 bin kadronun dağıtımında önceki yıllarda uygulanan usul takip edilecektir. Fakat ilk defa ilave verilen bin kadro için yükseköğretimin önceliklerine göre alan esaslı bir planlama yapılacaktır.

Ayrıca, son dönemlerde “Yeni YÖK” tarafından başlatılan üniversitelerin ihtisaslaşması çerçevesinde bu imkan da değerlendirilecektir. Bu kapsamda yapmış olduğumuz artış teklifini kabul eden başta Sayın Başbakanımız ve bütün hükümet erkanına Yükseköğretim Kurulu camiası adına teşekkür ederiz.

yekta saraç

Bir yorum bırakın