2016’da Toplam Kaç Öğretmen Atanacak ?

0
1416

Şubat ayında öğretmen ataması yapılacağı haberinin ardından açıklamarda bulunan Nabi Avcı, 2016 yılında toplamda kaç öğretmenin atanacağına ilişkin bilgi verdi. Avcı: “Maliye Bakanı kadro sayısını açıkladı, 78 bin küsur diye. Bunun içinden ne kadar alabilirsek Milli Eğitim olarak alacağız. Meclis’den en az 30-40 bin kadro almamız lazım” dedi.

“Elimizde şubat atamalarında kullanabileceğimiz 10 bin kadro var ama bunu yeterli bulmuyoruz. Sayın Başbakan’ın da söylediği gibi üzerine 20 bin daha koymayı öngörüyoruz. Bunlar için bizim Meclis’ten en az 30-40 binlik kadro almamız lazım. Bunu aldıktan sonra da Maliye Bakanlığı bunları 2016 için kullanmamıza izin vermesi gerekiyor.”

Şubat Atamalarında Puanlar Düşer Mi ?

MEB’e yönelik ciddi bir dezenformasyon kampanyası yürütülüyür. Şubat’ta alınacak olanlar çok düşük puanlı adaylar olacak, çünkü yüksek puanlılar girdi, deniyor. Evet, belki ilk alınanlara göre biraz daha düşük puanları ama tüm branşta, 75’in üzerinde, 85 ile bekleyen aday öğretmenlerimiz var. Geçen atama dönemi de puanlar çok yüksek olduğu için 85 ile atanamamış. Dolayısıyla bu atamalardaki puanlar da yüksek olacak. Bazı branşlarda 60’a düşebiliyor. Talep olmadığı için. Az talep ve alım olunca puan düşebiliyor. Ancak çok talep olan alanlarda puanlar yüksek oluyor. Biz de zaten puan atamalarında önceliği çok puan alanlara vereceğimiz için yüksek puanlılar yine bunların arasında da var.

Felsefe Grubu Öğretmenliği

 

Şubatta Atanan Öğretmenler Ne Zaman Maaş Alacak ?

Daha önce şubatta atama yapmayı çok doğru bulmuyorduk. Çünkü şubatta atanan öğretmen eğitim dönemine geç başlıyordu. Ağustos’ta kuralar çekiliyor, eylülde okullarına başlıyorlardı. Bu sefer öyle yapmayacağız. En ufak bir iyileştirme yaptığımız zaman MEB’e karalama kampanyası var. En küçük değşiklikte bile eğitim altüst oldu deniyor. Şubatta, öğretmenlerimizi atayacağız. 1 Mart itibariyle resmen maaş almaya başlayacaklar. Öğretmen olarak atanacaklar.

Bir yorum bırakın