2017 ALES Sonbahar Değerlendirmeleri

0
5009

ALES sonbahar testi bugün saat 10.15’te başladı ve 150 dakika sürdü.

Sınavın sayısal testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluştu. Sözel testinde ise adayların sözel akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik 50 soru yer aldı. Sınavdan alınan puanların sonuçların açıklandığı tarihten itibaren beş yıl geçerli olacağı sınava ilişkin sosyal medya yorumlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sınav soruları ve cevapları 1-2 gün içinde yayımlanacaktır.

Ekşi Sözlük değerlendirmeleri:

“eşit ağırlıkçılara ağır ve bariz haksızlık yapıldığı sınav, şöyle ki bir sayısalcı sayısal sorularını yanıtlayıp sözele geçsin ve sözelde yirmi soruyu yetiştiremesin kaybettiği puan örneğin 15 olsun aynı sayıda soruyu yetiştiremeyen eşit ağırlıkçı ise 15’ten fazla puan kaybedecektir bu ağır ve bariz adaletsiz bir durumu teşkil etmektedir”

paradoksa

süre arttı deniyordu ancak önceki girdiği aleslerde yetiştiren ben bu sefer matematiğin yarısından fazlasını yetiştiremedim. türkçeden başladım matematiğe geçtikten 10, 15 soru sonra ” sınavınızın bitmesine 5 dk kaldı” dedi gözetmen. türkçe paragraf sorularının uzun olduğunu söyleyenlere katılıyorum yani. okuyunca anlaşılıyordu doğru cevapları bulmak kolaydı ama okuması baya zaman aldı , türkçenin hepsini okuyarak çeldirici şıklara düşmeyecek şekilde okuyarak yapanlar matematiği de yetiştirdiyse hızlarının sırrını bize de söylesinler.

jillvalentine


bir sözelci olarak ilk defa çıktığım sınavdaki soruları, paragrafları hatırlıyorum sözlük. ki ben hobi olarak sürekli bir sınava girerim. çıktıgımda ne cevapları ne de soruları hatırlardım. sözel bölümdeki paragraflar çok iyi seçilmiş. anlaşılır ve akılda kalıcıydı. sözlük sorusu gercekten zorladı. 1 tane boş bıraktım allah affetsin.

bu arada saçmalamayın akbilinizi, paranızı ayakkabının içine koymayın diyenleri dikkate almayınız efendim. bozuk para olmamak şartıyla kağıt paranızı, sodexxo’nuzu ve tabiki istanbul kartınızı ayakkabınızın içine koyabilirsiniz. tecrubeyle sabit.

gaydirugubbah


 

bazı yazarların çok kolaydı, beyin bedava vs. yorumlarına hassiktir oradan şeklinde içten bir tepki vermemi sağlamış sınavdır.

sınavın özellikle matematik kısmı oldukça uğraştırmaya yönelik sorulardan oluşuyordu. sizi, olabildiğince düşünmeye zorlayan ve oldukça zaman alan sorulardı.
bu soruları çözebilmek için formül bilmeye ihtiyacınız olmaz evet. yeterli zaman olsa hepsini yanlışsız çözebilirsiniz, ona da evet. fakat zaten bu sınavın formatı kısa süre içinde hızlı mantık yürütmek üzerine kurulu. sınavı çok erken bitirdim soru ekledim onları da çözdüm gibi yorumlar da muhtemelen göremeyeceğinize veya troll dahi olsa çok nadiren görebileceğinize göre bu sınav kolay bir sınav değildir.

ayrıca sistem değişikliği olmadan önce sayısal 1 kısmındaki matematik soruları daha az zaman alırken sayısal 2 kısmı mantığa dayalı, çözmek için zaman isteyen sorulardan oluşuyordu. şimdiki sistemde ise bu iki kısım tek bir sayısal bölümünde toplanmış ve bana göre denge sayısal 2 formatına daha yakın şekilde kurulmuş.

hal böyle olunca, özellikle eşit ağırlıkçılar için ortaya çıkan sonucun muhtemelen pek iç açıcı olmayacağını düşünüyorum.

ayrıca küfür etmeyi düşünecekler için de şimdiden not düşeyim: fen lisesi çıkışlı bir hukuk mezunuyum ve zaten bir ekşi sözlük yazarına yakışacak yükseklikte birkaç puanım var. sınava da iki sayı göreyim diye giriyorum. ayrıca şunu da belirteyim: bu sınavın sonucu da benim için diğerleriyle aynı olacak.

tahaaaa


 

sayısalcıyım, gayet iyi bir matematik kısmı geçirdim. geometriler zorladı diğerleri baya kolay geldi. türkçe’de de sıralama soruları zorlasa da iyi şeyler yaptığımı düşünüyorum. asıl merak ettiğim sözelcilerin ve eşit ağırlıkçıların bu sistemde bizimle nasıl yarışacağı.

manticiadam


 

gözetmen olarak gittiğim sınav. girişte ev anahtarımı emanete bırakmak zorunda kaldım. demek ki adamlar ev anahtarıyla kopya çekilebileceğini düşünüyorlar. ben böyle sınav güvenliği yönetmeliği yazan arkadaşların ellerinden öperim.

cassius chaerea


ekşicilerin soruların ne kadar kolay olduğu ile ilgili ego tatminleri bittiyse, sınavı değerlendirelim:

bu sınav yeni ales sisteminin ilk sınavı. peki sistem neden değişmişti? eski sistem adayın analitik kritik düşünme becerilerinden daha çok hızlı soru çözebilme becerisini çözdüğü için ve bu mekanik beceri akademisyen olmada pek önemli bir beceri olmadığı için. yeni sistemde ne olacaktı? soru başına süre artırılacaktı ki bu bir hız yetiştirme sınavından çıksın. ayrıca soruların niteliği değişecekti ki daha çok analitik kritik düşünme becerilerine göre adaylar sıralansın.

peki sonuç ne? gerçekten bu amaca ulaşıldı mı? bu sınavda soruları daha önceki sınavlara göre daha kolay yetiştiren, yapamadıklarını daha çok hızdan değil gerçekten beceremediği için yapamayan var mı? ben bir sözelci olarak önceki sınavlarda iki sözel testi ve bir matematik testini bitiriyordum. bu sınavda da sözel testi ve matematiğin yarısından biraz daha fazlasını yaptım. geri kalanı yine yetişmedi. bazı basit işlem sorularının ve küp sorusu, renkli küpler gibi üç boyutlu düşünme becerisi ölçen sorularının aksine kesinlikle matematik soruları daha uğraştırıcı ve gereksiz vakit alıcıydı.

ayrıca sözelde bir soruda bir cümle dil bilgisi olarak yanlış ve tamamen anlamsızdı. hangisi olduğunu unuttum. soru iptal olursa şaşırmam. sözlüklerin raflardaki yerleriyle ilgili mantık sorusu çok güzeldi. çok zevkliydi çözmesi. ayrıca artık şair, şiir, edebiyat konulu bayık bayık sanatlı sıkıcı metinler sorulmaktan vazgeçilsin. biraz gre’den feyz alınabilir. bunun yanında paragraflar eleyici bir sınav için okuması fazla kolay ve akıcıydı. daha zorlaştırılmalı. nasıl matematiği herkes yapamıyorsa, sözeli de herkes yapamamalı.

kafsin


 

2014 yılından beri girdiğim alesler arasında tüm soruları görebildiğim tek sınavdır. buna rağmen tüm soruları çözemedim. sayısal kısımda 10 boşum var. hiçbir ales’e çalışarak girmedim. matematiği zaten en son lisede görmüştüm. 7’nin 3’lü kombinasyonu nasıl alınır onu bile unutmuşum. halbuki her sınavda da çıkar ve her sınavda unuttuğumun farkına varırım ancak açayım da bakayım şuna demeden yeni bir sınava girerim. bunda da kombinasyon olasılık falan hak getire yani. bir de şu dört adımda “s” yine bulup ekrana yazmalı bir soru vardı. ikinci soruda ekrana 3 yazıldıysa falan diyordu. o soruda tıkandım kaldım geri geri gidemedim bir türlü.

ha bir de unutmadan yazayım. sınav kutumdan kalemtıraş çıkmadı. şükür ki sınav başlamadan farkettim de salon görevlilerinden biri getirdi hemen. bunlara da özen istiyorum.

bir de sayfalar arasında silgi tozu kalmamasına dikkat edin uyarısı yüzünden üfleye üfleye ağzım kurudu. su da almamışım yanıma zaten.

ayrıca şu tuvalet yasağına da bir çözüm istiyorum ben şahsen. soğukta tuvaletim geliyor benim ya.

benbeni bilirim benbeni

Twitter Değerlendirmeleri:

Bir yorum bırakın