2017 Ek Yerleştirme Tarihleri ve Boş Kontenjanlar

0
1202

2017 Ek yerleştirmeleri 25 Ağustos – 5 Eylül tarihlerinde yapılacak. Ek yerleştirmelere herhangi bir tercihini kazanamamış adaylar ile hiç tercih yapmamış olanlar başvurabilecek. Bu yazımızda tahmini kontenjanlar, tamamen dolu olan bölümler ve ek yerleştirme sürecine dair bilgileri bulabilirsiniz.

Ek yerleştirme kontenjanları

Bu yıl tercih sürecinin ardından Devlet Üniversitelerinde 154 bin 649, Vakıf Üniversitelerinde ise 49 bin 225 kontenjan boş kaldı. Doluluk oranları, geçtiğimiz yıla göre 2017’de devlet üniversitelerinde %75.9’a ve vakıf üniversitelerinde %70’e düştü.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, tercihler sonrası kalan 214 bin boş kontenjanın 300 bine çıkabileceğini belirtti. Saraç’a göre kazanıp kayıt yaptırmayan öğrencilerle birlikte bu sayı 300 bini bulacak. Saraç açıklamalarına şu şekilde devam etti:

  • Boş kontenjanlar herkese bir mesaj verdi. Bu boşluğu, daha iyi bir tanıtım yaparak, en aza indirmeye gayret göstereceğiz. Gelecek yıllarda, kontenjanlar belirlenirken, çok daha titiz davranılacak. İtirazlar olsa da kalite odaklı yaptırımlarımız devam edecek.
  • Meslek lisesi mezunlarına yönelik sınavsız geçiş kaldırıldı ama önleri açık. İstedikleri yerlere girebilir, dikey geçiş olanaklarından yararlanabilirler.

  • Açıköğretime standart getirilmesi kaçınılmazdı. Puan türünün değişmesi doluluk oranını azalttı ama marka değerini artırdı. Artırmaya da devam edecek.
  • YÖK bursları artarak devam edecek. Doluluk oranları da gösterdi ki doğru yoldayız.
  • Geçen yıla göre tercih eden aday sayısı azaldı. Özellikle de meslek lisesi mezunları tercih haklarını kullanmadılar. Nedenlerini çok yönlü olarak araştırıyoruz. Ama ortada bir sorun olduğu kesin.

    2017 Ek Yerleştirme Tarihleri – ÖSYS’de adayların yarısı tercih yapmadı

Ek Yerleştirme Tercih Tarihleri

Ek yerleştirme tercihleri 25 Ağustos – 5 Eylül tarihleri arasında alınacaktır. Kontenjanlar şuan itibarıyla tam olarak belirlenmemiştir ve başvuru sürecine ilişkin ek bir kılavuz yayımlanacaktır. Ek yerleştirmeler için kesin kontenjanlar üniversite kayıt döneminin ardından belirlenecektir.

Bir yorum bırakın