2017 LYS’de Açık Uçlu Soru Sorulacak! ÖSYM’den Açık Uçlu Soru Örnekleri

0
3660

ÖSYM, yayımladığı 2017 ÖSYS değişiklikleri bilgilendirmesiyle 2017 LYS’de açık uçlu soru sorulacağını duyurdu. Öğrencilere yöneltilecek açık uçlu sorular kısa cevaplı şekilde olacak ve cevap kağıtçığına kodlanacak. 

Açık Uçlu Sorular nasıl olacak ?

Başkan Demir, LYS’de çıkacak açık uçlu soru örneklerine ilişkin de bilgi verdi. “1933’te kurulan ayakkabı, tekstil, kağıtçılık gibi farklı alanlardaki fabrikaları da bünyesinde toplayan ve aynı zamanda bankacılık faaliyetlerinde bulunan kuruluşun adı nedir?” şeklindeki örnek bir soruyu okuyan Demir, şöyle devam etti:

“Çoktan seçmeli soruda değişik kuruluş isimleri yazıyorduk. Cevaplardan bir tanesi de bu soru için Sümerbank’tı. Burada herhangi bir cevap yazmıyoruz. Adaydan buraya “Sümerbank” yazıp normal kodlama sistemine göre kodlamasını bekliyoruz. Bu sorunun cevabını bilen bir kişi için seçeneklerden herhangi biri hatırlatıcı olmadığından hiçbir zorluk yok burada.”

Matematik testinden de başka bir örnek soru veren Demir, “(Bu integralin değeri kaçtır) gibi bir soruya karşılık, yanda en fazla 3 basamaklı bir değer olacak. Bunun içinden adayın yazarak işaretlemesini bekliyoruz. Burada cevabın yanlış okunması, yanlış değerlendirilmesi ihtimali sıfır ancak kodlamanın doğru yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Açık Uçlu Soru Örnekleri ÖSYM

Bir yorum bırakın