2017 Nobel Kimya Ödülü 3 Boyutlu Biyomoleküller Araştırmasına Verildi

0
3539

2017 Nobel Kimya ödülü biyomoleküllerin üç boyutlu görüntülenmesini sağlayan üç bilim insanı  Jacques Dubochet, Joachim Frank ve Richard Henderson’a verildi. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından her yıl değerli buluşlara verilen Nobel Kimya Ödülü kazananlarından biri de 2015 yılında DNA onarımı alanında yaptığı çalışmalarla Aziz Sancar olmuştu. 

Biyokimya alanında bir devrim

Elektron kriyo-mikroskop ismini verdikleri bir teknik geliştiren bu bilim adamları, biyolojinin yapı taşlarını inceleyebilmeyi basitleştirdiler. Geliştirilen görüntüleme yöntemi ile, biyomoleküller çok hızlı bir şekilde dondurularak, doğal şekillerinde görüntülenmeleri sağlanıyor.

Ödül kazanan bilim adamlarından Alman bilim adamı Dr. Joachim Frank, tekniğin Pratik kullanım alanlarının çok geniş olduğunu açıkladı. Bu teknik sayesinde bozuk 2 boyutlu görüntülerin yerini keskin 3 boyutlu görüntülerin alacağını söyledi.

Breaking Bad dizisinden.

Yakında sır kalmayacak

Nobel Kimya Ödülü’nün kurul başkanı Sara Snogerup Linse, üç bilim adamının çalışmasıyla biokimyanın yeni bir çağa gireceğini söyledi:

Yakında sır kalmayacak. Artık biyomolekülleri hücre içinde ve vücut sıvılarımızın her bir damlasında, en ince ayrıntısına kadar görebiliyoruz. Nasıl oluştuklarını, nasıl davrandıklarını ve nasıl bir bütün olarak çalıştıklarını anlayabiliyoruz. Biyo-kimya alanında bir devrimle karşı karşıyayız

Son 10 yılda verilen Nobel Kimya Ödülü ve Çalışma Alanları:

  • 2016 – Qierre Sauvage, Sir J. Fraser Stoddart ve Berdard L. Feringa, dünyanın en küçük makinelerini geliştirdiler. Moleküler makinenin tasarımı ve sentezi için verilmiştir.
  • 2015 – Aziz Sancar, Thomas Lindahl ve Paul Modrich, DNA onarımının mekaniksel çalışmaları için…
  • 2014 – Eric Betzig, Stefan Hell ve William Moerner, dokuların moleküler yapısına inen süper güçlü bir mikroskop geliştirdiler. Süper-çözünürlük misroskopi alanındaki çalışmaları için..
  • 2013 – Michael Levitt, Martin Karplus ve Arieh Warshel, kimya deneylerini sanal ortama taşıdılar. Karmaşık kimyasal sistemler için ölçek bazlı modellerin geliştirilmesi için…
  • 2012 – Robert Lefkowitz ve Brian Kobilka, insan vücudundaki milyarlarca hücrenin ortamlarını nasıl duyumsadıkları sorusuna ışık tutan çalışmalar yürüttüler. G-proteinine bağlı reseptörler konusunda ki katkıları için ödül kazandılar.
  • 2011 – Dan Schechtman, kristallerde yeni bir kimyasal yapı keşfetti. Quasikristalleri keşfi için ödül aldı.
  • 2010 – Richard Heck, Ei-ichi Negishi ve Akira Suzuki, “organik sistemlerde paladyum çözücü çapraz bağlantı” yöntemini geliştirdiler. Organik sentez reaksiyonlarında palladyum-katalize çapraz bağlantıları keşifleri için ödül kazandılar
  • 2009 – Venkatraman Ramakrishnan, Thomas A. Steitz, Ada E. Yonath: “Ribozomların fonksiyon ve yapıları”
  • 2008 – Osamu Shimomura, Martin Chalfie, Roger Y. Tsien: “Yeşil floresan proteininin (GFP) geliştirilmesi ve keşfi için”
  • 2007 – Gerhard Ertl: “Katı yüzeylerdeki kimyasal süreçler üzerine çalışmaları için”

Kaynak: BBC Türkçe ve Wikipedia

Bir yorum bırakın