2017 Üniversite sınavı TYT soruları YGS gibi olmayacak

0
1261

ÖSYM Başkanı Prof. Özer, YGS’nin yerine yapılacak olan Temel Yeterlilik Sınavı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özer, sınavın YGS gibi ezbere dayalı olmayacağını belirtti.

NTV’den Sadık Gültekin’in sorularını yanıtlayan ÖSYM Başkanı Prof. Özer, “TYT’de PISA gibi, TIMSS gibi yaklaşımlar geliştirebiliriz” dedi.

Gültekin Bey, öyle kritik sorular soruyorsunuz ki! Baştan, ALES’in lise versiyonu gibi olacak denseydi, belki daha uygun olurdu. Bu, belki bir kültür değişimine de yol açabilirdi. PISA gibi, TIMSS gibi yaklaşımlar geliştirebiliriz. Şu anda biz bu kanalı kullanacağız. PISA’da, formül sorunun içerisinde gömülü oluyor, adayın çıkarım yapması isteniyor; öğrencinin verilen ile istenen arasındaki bağıntıyı kurması bekleniyor. Biz de, bununla ilgili soruları sistemin içerisine gömeceğiz. Bu uygulama, ilk etapta iki testi kapsayacak, yani Türkçe ve Temel Matematik testlerinde bu yapıyı uygulayacağız. Ortalama bir öğrenciyse, müfredatı takip ediyorsa, muhakeme yapma, analitik düşünme kazanımları güçlüyse, ekstra bilgilere ihtiyacı olmadan çok daha rahat bir şekilde yapabileceği bir sınav olacak. YGS’de de kısmen vardı bunlar, ancak şimdi yoğunluğu artacak. Aynı zamanda sınavın ayırt edici özelliği de yüksek olacak. Bilgi düzeyi bakımından çok yüksek olanlarlarla, çok iyilerle orta bandı ayırt edebilen, başarılı ile başarısız öğrenciyi de ayırt edebilen, ama bunu yaparken ana konsept olarak muhakeme yeteneğini ölçebilen bir sistemin ilk adımları olacak. Bu, bizim için de bir deneyim olacak, çünkü bir ilki deneyeceğiz…

Örnek soru kitapçığı yolda

Bunun soruları yok ortada, ÖSYM’nin soru havuzunda böyle sorular yok, yeni sorular mı hazırlayacaksınız?

Yeni soruların olduğu iddia ediliyor, bizim namımıza soru basanlar falan da çıkmış… TYT ile ilgili yeni bir örnek soru kitapçığı hazırlayacağız. Kitapçığa son şeklini veriyoruz, önümüzdeki hafta çıkacak. Orada değişiklikleri göreceksiniz, yaklaşım değişikliğini. Bu kitapçığı, adaylara fikir vermek amacıyla hazırlıyoruz; tabii ki tüm soru içeren bir kitapçık yayınlamayacağız, bunun sıkıntıları var. Bu kitapçık, sadece fikir vermek amacıyla yayınlanacak, sınavda da aynen böylesi olacak diye bir kural yok! Önceki format, YGS formatıydı, ÖSYM’de şimdi bununla ilgili yeni bir soru havuzu oluşturuyoruz.

15 dakika kuralına bir kez daha değinsek, çok önemli çünkü…

Doğru. Bir kez daha vurguluyorum, bu yıl 09.45 kuralını uygulamayacağız. Daha önce adayların binaya alınma işlemi 09.45’de sona eriyordu ve sınav 10.00’da başlıyordu. Kamuoyunun da hassasiyetini dikkate alarak adayların binaya alınma işlemini 10.00’da sonlandırma kararı aldık. Yani 10.00’dan sonra sınav binalarına aday alınmayacak. Ancak, sınav cevaplama süresi 10.15’de başlayacak. Dolayısıyla aday saat 10.00’da sınav binasında, saat 10.15’den önce de sınav salonunda olmak zorunda. Saat 10.15’ten sonra sınav salonuna gelen aday sınav salonuna alınmayacak. Bu karar uygulamaya da konuldu. Kasım ayında yapılan 2017 ALES-Sonbahar sınavında da bu kararı uyguladık ve bir sorun da olmadı. Sahadan aldığımız geri dönüşler de gayet olumlu.

Sınavlar neden bayramdan sonra, bayram zehir olmayacak mı?

Gülüyor…
İki güzellik neden bir arada olmasın? Biz, aslında 9-11 Haziran’ı talep ettik, ancak o tarihleri MEB tahsis etmiş. Dolayısıyla bize 23-24 Haziran tarihleri kaldı…

Sınavlar 23-24 Haziran’da, sonuçlar 31 Temmuz’da açıklanacak. Değerlendirme için, bu oldukça uzun bir süre değil mi?

İlk gün yaklaşık 2 milyon 300 bin aday sınava katılacak, ikinci gün de buna yakın bir öğrenci sayısı olacak. Bu kadar kağıdın sağlıklı ve doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Onun için bu süre ideal…

Takı, incik boncuk, küpe, anahtarlık kısıtlaması devam edecek mi?

Şu anda onlar masamızda. Şöyle bir sıkıntı var; toplum olarak biz, yasakları o kadar içselleştirmişiz ki, bize birçok şikayet geliyor, oradan sosyoloji, kitleyi görüyorsunuz. Biz, oradaki bütün maddeleri, yasaklı maddeleri masaya yatırdık, şu anda inceleme devam ediyor. Yaşamsal şeylere öncelik vereceğiz. Yaşamsal olan nedir, üç şeydir; cebinde para olacak, evinin anahtarını kimseye emanet etmeden sınava girebilecek, üçüncüsü de ulaşım… Metro kartlarıyla, ulaşım kartlarıyla sınava girebilecek. Bu üç maddeye öncelik vereceğiz ve bunlarla ilgili kısıtlamayı kaldıracağız.

Araba anahtarı?

Araba anahtarıyla ilgili sıkıntı var, onunla ilgili çalışmalar yapıldı, araba anahtarı olmaz. Araba anahtarının başka türlü kullanılmasıyla ilgili handikaplar var.

Hukuk ve psikoloji bölümlerinin hangi puan türünden öğrenci alacağı merak konusu. Son durum nedir?

Bu kılavuzla ilgili bir şey, kılavuzla ilgili çalışmalar şu anda devam ediyor, netleşmedi, bir iki hafta içerisinde netleşecek. Puanlamalar, ham puanlar, TYT’nin geçerli olabilmesi için işte Türkçe’den veya Temel Matematik’ten kaç ham puan olması gerekir vb. konulardaki çalışmalar devam ediyor…

Geçen yıl değerlendirmede hata yapıldı. Bu olay savcılığa yansıdı mı, yoksa farklı bir uygulama söz konusu mu?

Bu, sehven yapılan bir hataydı; sonradan düzeltildi. Dolayısıyla yargıya yansıyan bir durum söz konusu değil.

 

Bir yorum bırakın