2017 YGS Kek ve Mâtürîdîlik Soruları

0
1607

YGS Matematik sınavında yer alan Kek sorusu, sosyal medyada yankı uyandırdıdı. Soruda, Engin isimli kişi, kek tarifi için malzemeleriyle elindeki unun tamamı bitene kadar kek yapmaya başlıyor ve orana göre elinde kalması gereken yumurta sayısının hesaplanması isteniyor.

YGS soru ve cevapları yayımlandı. Erişmek için tıklayınız.

Matematikci_Bob‏ @Matematikci_Bob

Ya Engin senin ne işin olur oğlum kek kalıbıyla, kek tarifiyle ya..

Esma ??‏ @EsmaKckt_
#ygs2017 O adam keke kabartma tozu koysaydı soruyu çözerdim..

fatma‏ @obirfatma 
Engin kek yapmayı acilen bırakmalısın #ygs2017

☪Enes Özcan‏ @Exactihus
#ygs2017 Bir tane Tarih sorusu vardı. O soru varya artık neyse. Matematikte Özellikle 10dk işlem yapmamızı isteyen ÖSYM Thx.

Mehmet Koçer‏ @Fitasasi
O değilde o digital saatte saniyeyi gösteren led bozuktu 62 kere yanıp sönünce 1 dk geçiyodu paramı geri verin haksızlık bu! #ygs2017

Ecem‏ @ecemacsa  

Gastronomi okuyan birisi olarak kek sorusunu tabiki de yaptım. Ama Engincim soyliyim kabartma tozu, seker koymadan o kek bir şeye benzemez.

❄Saliha‏ @mylifeinsky

Şaka bir yana o Engin ve kek bulunan soru matematik sorusu değil mantık sorusu. Bir “ya da” kelimesinin kullanılışını bilmek soruyu çözüyor

İlgili soruya ulaşmak için: http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2017/OSYS/YGS/YGSkitapcik12032017.pdf Matematik bölümü 25. soru.


“Mâtürîdîlik” sorusu da YGS sonrası tartışılan sorulardan birisi haline geldi. Çoğu öğrencinin ilk defa duyduğu bu mezhep, Hanefî Mezhebi’nin kurucusu İmam-ı A’zam’ın düşüncesini tâkip eden, akla önemli bir yer veren İslam dini itikad mezhebidir. Türkiye, Afganistan, Pakistan, Hindistan ve Orta Asya ülkelerinde yaygındır.

Bir yorum bırakın