2017 YGS Zor Muydu ? YGS Değerlendirmeleri

1
3831

YGS 2017 sınavı, 12 Mart’ta gerçekleştirildi. Sınava giren adayların sınavın zorluğu ile ilgili yorumları aşağıda yer alıyor. Adayların bir kısmı ÖSYM’nin yeni uygulaması nedeniyle sınav salonuna geç kaldıkları için alınmadı. YGS zor muydu ? LYS’lere katılabilmek için kaç net yapmak gerekiyor ? Bu tür soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

LYS’lere girebilmek için kaç net yapmak gerekiyor ?

YGS’de 150 puan alt barajını geçebilmek için adayların 20 NET yapması yetecek. Elbette 150 puan önlisans başvuruları için öğrencilere hak sağlayacak ancak dört yıllık üniversite bölümleri ve LYS’lere katılabilmek için 180 barajının geçilmesi gerekiyor.

180 YGS puanına erişebilmek için adayların 32 Net yapması yeterli olacak. YGS, 12 Mart Pazar günü düzenlenecek. Sınav sonuçları ise 28 Mart’ta açıklanacak. YGS’de 180 olarak belirlenen baraj puanını geçenler ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girmeye hak kazanacak.

2016’nın bir tık üstü

sinava gelecek olursak 2016’nin bir tik ustu gibiydi. sosyalde yine cografya zorladi digerlerine göre.turkcede uzun paragraflar yoktu.dil bilgisi yine azdi genel olarak sorular rahattı. matematik olmasi gerektigi gibi yalniz geometri sorularini artirmislardi sanki. oraya pek yetisemedim. daldan dala misali atladigim fen ise gecen seneye gore yine bi tik daha zor gibiydi. benim icin pek rahat olmasa da cogu kisi icin rahat bir sinav olmustur. insallah istediginiz dereceleri elde edersiniz diyerekten de birakivereyim.

12.03.2017 12:50 esseklere fisildayan adam


Sözel Bölüm

öylesine girdim ve edebiyat öğretmeniyim:

sözel bölümler genel olarak kolaydi. hatta sosyal bölümü geçen senekinden daha kolay geldi bana (geçen sene de girmiştim) din kültürü bölümü hariç kolay yaptım tarih ve coğrafyadan 1-2 yanlışla kurtarırım gibi geliyor. (geçen sene de böyleydi)

asıl alanım olan türkçe bölümü de geçen seneki sınavdan çok farklı değildi. geçen sene 3 yıl aradan sonra 2 soruyla ölçülen anlatım bozukluğu konusundan bu yıl soru çıkmadı ancak yazım noktalama dahil edilirse 9 dil bilgisi sorusu vardı. bu beklenenden biraz fazlaydı. paragraflar kısa ve açıktı, öğrencilerin genelinin zorlandığı ve zaman kaybettiği uzun paragraflara çok yer vermemişler. geçen sene de olduğu gibi bir iki soruda öğrencilerin fark etmeyeceği, öğretmenleri ilgilendiren küçük sistemsel değişiklikler vardı (aslında özelde sadece 1 soru için söylenebilir bu)

genel olarak geçen sene en çok şikayetçi olduğumuz konu sınavın kolay olması seçici olmadığıydı ve bu sene de ayni şey olacaktır zira sinav fazlasıyla kolaydı

not: matematikten cok anlamadığım için o bölüm hakkinda bir yorumum yok.
12.03.2017 12:50 nickbulbana


Bir başka sözel bölüm yorumu

bu sene sözel bir bölüm okumayı istediğim için sosyal ve türkçe sorularına ağırlık verdiğim sınav.

türkçe pek zorlamadı, tarih ve coğrafya soruları yerindeydi lakin felsefe sıkıntılıydı. hele bir soru vardı ki hazırlayanlara saygılarımı sundum. din alimlerinin vahiyleri ve kitapları baz alarak tanrıya ulaştığını, felsefecilerin ön bilgiye tamah etmeden rasyonelliğe ehemmiyet verdiklerini belirttikten sonra, felsefeci için tanrı olgusu hangisidir gibi bir soruydu. şıklar içinde tanrı diye bir varlığı kabul görmez vardı.

matematik değil de geometri 2015’e göre zorlayıcıydı. biyolog olmama rağmen kalıtım sorularından birini yapmakta ben bile zorlandım ki lise müfredatında bu kadar ayrıntılı işlendiğini de sanmıyorum.

umarım herkes istediği puanı alır.

böyle sınav mı olur lan ? paso bilgi sorusu sormuşlar. türkçe sosyal de toplam 3 boşum var 2 felsefe 1 din (bkz: wtf). türkçe acayip çelişkiliydi.

nitekim sizin yapacağınız sınava sokayım (bkz: ösym)
12.03.2017 12:36 lordofphantom


Sınava alınmayanlar

sadece bir (1) dakika ile kapıdan giremediğim sinav. ukala arkadaşların dediği gibi sallana sallana gitmedim. sınav saatinden önce okulda bulundum ama meğersem ayni bölgede ayni isimle 3 tane daha okul varmış. görevli bilmediği icin yanlış 2 okul arasında forrest gump gibi kosu yaptım. doğru okula geldiğimde ise kapıda, tüm gorevini layıkıyla yapan(!) görevli türk polisi beni içeri alamadı. benimle beraber 10 kişi de alınmadı içeri. kizin birini de saniyeler geçtiği icin dışarı atıldı. dil dok bagir çağır ikna edemedik.

sonuç boğazım yanmış bir şekilde eve doğru yol aldım. arkadasım! ilk sene yapılmış olan bu uygulamada elbet aksaklıklar olabilir. taksi bulamazsın kaza olup yol tıkanır. 5 dk 10 dk tolerans gösterirsin. sonuçta sınav başlamamış. sınıftaki çocuklar da rahatsız olmaz. ayıptır ayıp.

asker zihniyeti, dakika takıntınız yüzünden emeğin, hayalin de içine ettiniz. allah belanızı versin.

güncelleme: duydugum kadarıyla 9:55’te gelen bazı öğrenciler okula alınmışken başka okulda 9:46 da gelen alınmamış. evet, hesap verin.
12 12.03.2017 10:34 ~ 11:56 yandim babam

09:49’da kapıya kadar gelip, içeri alınmadığım sınav, benim gibi 7 kişi daha vardı , hadi ben üniversite mezunuyum ama bir yıl boyunca o sınava hazırlanmış gencecik insanların hakkını nasıl yersiniz. birde sınav yerini dağ başına vermişsiniz insafsızlar,ösym ye haram zıkkım olsun verdiğim sınav parası , sabah sabah lanet okuttunuz.
12.03.2017 11:41 jouxtebouville

9:46 – 9:47 civari iceriye alinmadigim sinav, cunku saat yok kolumda gec mi kaldim erken mi kaldim belli degil, okul dag basinda, giris belgemde ortaokul yaziyor, ortaokul tarafinda zaman kaybettim meger giris tarafi ilkokul tarafiymis. haram zikkim olsun, bari 5 dk gec kalanlara insiyatif tanisaydiniz ya allahin belalari.
1 12.03.2017 11:48 bukkake

Twitter’den Tepkiler

 


Silgi değişikliği de tepkiler arasında yer aldı

1 YORUM

  1. 2017 sorularına göz ucuyla baktım açıkçası bana epey zor geldiler bende 2018 ygs sınavına gireceğim deneyimli kişiler acaba 2018 ygs 2017 ygs den daha zor olurmu bu arada 1 dk kuralı akıl karı değildir tamamen skandal bir karardır

Bir yorum bırakın