2017 YGS’ye Geç Kalan Öğrenciler ve ÖSYM’den Açıklama

0
1770

ÖSYM’nin bu yıl ÖSYS, YGS’de uygulamaya başladığı sınav binasına 15 dk önceden gelme kuralı sonrası geç kalan öğrencilerin görüntüleri sosyal medyada yer alırken, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve ÖSYM’den çeşitli açıklamalar yapıldı.

ÖSYM, bazı adayların tepkisine neden olan YGS’deki ‘09.45 kuralı’nın gerekçesini açıkladı. YGS öncesi işlemlerin 10-15 dakika sürdüğü belirtilen duyuruda, geç kalanların diğer adayların dikkatini dağıtması gibi nedenlerle bu kuralın getirildiği belirtildi.

Milli Eğitim Bakanı ise geç kalıp 15 dakika kuralı nedeniyle YGS’ye giremeyen öğrencilerle ilgili görüntülerden rahatsız olduğunu belirtip, “gelecek yıl öğrencilere 15 dakika değil, yarım saat önce sınav binalarının önünde olmalarını öneriyoruz” dedi.

ÖSYM’den yapılan açıklama:

“Geçmiş yıllarda adayların, sınav başlama saatinden sonra binaya gelmeleri; geç kalma telaşından dolayı üst arama işlemlerinin yeterince yapılamamasına ve bunun sonucu olarak sınav sonrasına, tutanaklar ve kamera görüntülerine dayalı olarak birçok adayın kol saati, cep telefonu ve metal eşyalar gibi sınava getirilmesi yasak eşyalar nedeniyle sınavlarının geçersiz sayılmasına neden oldu. Sınav salonlarına adayların kimlik kontrolü yapılarak alınması, sınav kurallarının salon başkanı tarafından hatırlatılması, salonda sınava gireceklerin yoklamalarının yapılması, karekodların salon tutanaklarında adaya ilişkin yere yapıştırılması ve adayların sınav öncesi dolduracakları alanlar gibi, sınav öncesi işlemler zaman alıyor. Salonda sınava giren adayların sayısına bağlı olarak, sınav öncesi kurallara ilişkin duyurular ve sınav öncesi gözetmenlerin yapacakları işlemler 10-15 dakika arasında bir zaman alıyor. Salona zamanında gelemeyenler hem salonda hatırlatılan kuralları duymamış oluyor hem de salon görevlilerinin ve kendilerinin yapacakları işlemlerin hatalı veya eksik yapılmasına, geç gelen adayların yanlış salon veya sırada sınava girmelerine ve diğer adayların dikkatlerinin dağıtılmasına neden oluyor. Yukarıdaki gerekçeler sınav başlama saatinden 15 dakika öncesinde binaya girişin tamamlanmış olmasını zorunlu kıldı.”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamaları:

“YGS’ye geç kalan öğrenciler oldu. Gerçekten bu görüntüleri görüp de rahatsız olmamak mümkün değil. Ben de rahatsız oldum. ÖSYM Başkanı’nı aradım, konuyu sordum. ÖSYM Başkanı dedi ki, ‘Sınava giriş belgesi veriyoruz, onun üzerinde bir buton var (ÖSYM’nin internet sitesinde), ‘Sınav saatinden 15 dakika önce orada olmayı taahhüt ediyorum’ diye. Bu butona basanlar giriş belgesi alabiliyor.’ ‘Haberim yoktu’, ilk defa uygulandı gibi şeylerin geçerli olmadığını söylüyor başkanımız. Trafikten vs. de geç kalanlar vardı, bunun bedeli ağır oldu ve bir yıl kaybettiler. Dolayısıyla gelecek yıl sınava girecek öğrencilere 15 dakika değil, yarım saat önce sınav binalarının önünde hazır olmalarını öneriyoruz.
2019 yılına kadar ikili eğitimi sonlandıracağız. Özellikle çok fazla göç alan yerlere ilave derslikler yapmamız gerekiyor. Kaliteli eğitim vermek için okul öncesi eğitimi mutlaka evlatlarımıza vermemiz lazım. Okul öncesini de 1 yıl zorunlu eğitim kapsamına alacağız.”

Bir yorum bırakın