2017 Yılı Asgari Ücret Zammı Belirlendi

0
1355

Asgari ücret 2017’de ne kadar olacak ? 2017 yılında toplantıların ardından Brüt asgari ücret 1777,50 kuruş olarak belirlenirken, net asgari ücret 1404 lira oldu. Asgari ücret 2016 yılı itibarıyle 1,300 TL olarak uygulanıyor. 

TÜİK’e göre çalışanın yaşam maliyetleri:

TÜİK, bir işçinin aylık net yaşam maliyeti “ağır” işlerde bin 668 lira 90 kuruş, “orta ağır” işlerde bin 485 lira 30 kuruş, “hafif işlerde” ise bin 379 lira 40 kuruş olarak açıklamıştı. Asgari ücret ile ilgili görüşmelerin başladığı süreçte, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise “Bin 300 lira yeterli değil. Daha iyi olması gerekir” demişti.

Asgari Ücret Kararı 2017

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında toplanan Asgari Ücret Tespit Komusyonu son toplantısı yapıldı. Toplantı sonrası Bakan Müezzinoğlu şu açıklamalarda bulundu:

“Bir ortak karar vermeye çalıştık. Üçlü imzanın peşinde bir bakan olarak çok koştuk. Türk -İş’in imzasının da burada olmasını çok isterdim.

Asgari ücret kararını işverenle birlikte imzalayabildiğimiz için onlara teşekkür ediyorum. Üçlü yapamadığımız için de üzüntülerimi ifade ediyorum.

Asgari ücretin tek defada yılbaşından itibaren yılın geneline iki kademeli olmamasına karar verdik. İşveren tarafı iki kademeli talep ediyordu. Ama işçi kesiminden gelen talep bir defa yılın tamamına olsun talebini değerlendirdik. En azından bu taleplerini yerine getirmiş olmanın huzurunu kendi adıma ifade etmek isterim.”

Bir yorum bırakın