2018 YGS ve LYS Üniversiteye giriş sınavları kaldırıldı mı ?

0
2736

Geçtiğimiz günlerde YÖK’ün yeni tek üniversite sınavı modeli açıklanmıştı. YGS ve LYS’ye hazırlanan adaylar sınavların bu yıl geçerli olup olmadığını merak ediyorlar 2017-2018 YGS ve LYS kaldırıldı mı ?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, üniversiteye giriş sınavlarının yani YGS ve LYS’nin bu yıl yapılmayacağı konusunda açıklamalarda bulundu.

2018 yılında YGS ve LYS yapılmayacak

Üniversiteye girişte bu yıl tek sınav yapılacak.

Üniversite sınavının bir hafta sonunda tamamlanmasını istediklerini ifade eden İsmet Yılmaz, “Tek sınav bu yıl uygulanacak ve 18 çeşit puandan 4 türe düşecek. Bu puanlara göre öğrenciler yerleşecek. Bu sınavda da Türkçe ve matematik ağırlıklı olacak” açıklamalarında bulundu.

Kısaca YGS ve LYS bu yıl uygulanmayacaktır.

Peki yeni tek sınav sistemi ne tür değişikliklerle yapılacak ?

Maddeler halinde sıralamak gerekirse:

  • LYS ve YGS yerine tek bir sınav yapılacak
  • Sınavlar Haziran’da bir haftasonu yapılacak
  • Sadece 4 temel puan türü yer alacak
  • Baraj puanı ve baraj sıralaması gibi kurallar devam edecek
  • Sistemin detayları kısa süre içerisinde YÖK tarafından açıklanacak.

Üniversiteye hazırlanan öğrenciler nasıl hazırlanmalı ?

Sınav sistemi değişse de müfredat geçerliliğini koruyor bu nedenle çalışma sisteminize aynı şekilde devam etmenizi öneriyoruz. Milli Eğitim Bakanı ve YÖK Başkanı Saraç da bu konuda benzer sözler söylemişlerdir. Öğrenciler çalışma disiplinini bu haberler üzerine bozmamalı ve düzenli olarak çalışmaya devam etmelidir.

Üniversiteye girişte tek sınav sistemine ilişkin tam ve detaylı açıklama kısa süre içerisinde yapılacaktır.

Baraj puanı ve başarı sıralaması uygulamaları hangi bölümlerde devam edecek ?

Milli Eğitimin müfredatı daha önce olduğu gibi sorgulanmaya devam edecek. Yine baraj puanı da olacak. Sınavda YGS ve LYS ayrımı kalkacak. Yükseköğrenim programlarına sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanlarıyla girilecek. Belirli alanlarda uygulanan başarı sıralaması bundan sonra da aranacak. Hangi alanlardı? Tıpta, hukukta, mimarlıkta, eğitim fakültelerinde vardı. YÖK yeni düzenlemeyle sınavı öğrencilerimiz, aileleri, rehber hocaları için daha yalın, daha sade ve daha sistemli yönetilebilir bir hale getirmeyi hedefliyor.

Türkçe ve Matematik dışındaki testler önemini kaybediyor mu ?

Diğer bir önemli değişiklik, puan türleriyle ilgili. Şu an var olan 18 puan türü yönetilmesi gereken süreci zorlaştırıyor, ayrıca bazı programlar için aday havuzunu daraltıyordu. 18 puan türü azaltılacak ve az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Sayısal, sözel, eşit ağırlık bir de dili katarsak 4 puan türü olacak. Artık eskisi gibi 18 puan türü olmayacak. Yeni sistemde bir diğer önemli değişiklik de şu, Türkçe ve matematik sınavın merkezinde olacak. Bu diğer müfredatın sorulmayacağı anlamına gelmiyor.

Amaç stresi azaltmak

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, bu değişikliklerle amaçlarının stresi azaltmak olduğunu belirtti. “Üniversite giriş sistemiyle ilgili de bir değişiklik var. Üniversite giriş sisteminin aksayan taraflarını gidererek sınav stresini azaltacak, karmaşıklıktan uzak, daha yalın ve sade bir sistemi amaçlıyoruz. Eğitim öğretimin bütün kademelerinde öğrencinin üzerindeki stresi azaltmak ana gayemiz. Öğrenci stres içinde olursa başarıyı yakalayabilmesi mümkün değil. Uygulanmakta olan giriş sistemi iki aşamada gerçekleştiriliyor. Sınavların ilki mart, diğeri haziran ayındadır. Sınavlar 3 hafta sonuna yayılıyor ve toplam 5 gün sürüyordu. YÖK tarafından yapılan yeni düzenlemeyle sınav bir hafta sonunda gerçekleştirilecek. Yani cumartesi başlayacak, pazar günü öğlen bitecek.

 

Bir yorum bırakın