2018 YKS başvuruları Mart’ta yapılacak

0
776

ÖSYM’nin yeni başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, üniversiteye girişte yeni sınavı Yükseköğretim Kurumları Sınavına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Özer, “Yeni sistemde öğrencinin konforunu düşündük. Adayların en çok şikâyetçi olduğu giriş ücreti ve süresi ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Soru sayısı azaldığı için ölçme kabiliyetine sağlıklı olarak odaklanacağız. Müfredattan sorular soracağız” dedi.

YKS başvuruları Mart ayında yapılacak

Haziran’da yapılacak olan YKS sınavı için başvurular Mart ayında alınacak için mart ayında alınacak.

YKS bayram sonrası yapılacak

Ramazan Bayramı sonrasında sınavı yapmayı planlıyoruz.

Açık uçlu sorular sadece ilk oturumda

İkinci oturumda açık uçlu soru olmaması için çalışıyoruz. Belki ilk sınavda Türkçe ve matematikte birer tane açık uçlu soru olabilir.

15 Dakika Kuralı kaldırılıyor

15 dakika kuralı kalktı. Adaylarımız 10.00’dan itibaren sınava giremeyecek. Yani 09.45 kuralını uygulamayacağız. Geçmiş yıllarda olduğu gibi sınava başlama saati 10.00, bu saatten sonra gelenler alınmayacak.

Sınav ücreti azalıyor

Sınav ücreti daha önce 160 TL civarındaydı. Biz iki sınav için 120 TL almayı planlıyoruz. YGS’de 60 TL, LYS’nin her biri 40 TL idi. Bir öğrencinin cebinden yaklaşık 160 TL çıkıyordu. Şimdi daha az çıkacak.

Sınav süresi uzayacak

Sınavın usul ve esaslarını YÖK belirler. En kısa zamanda ayrıntılı açıklama yapılacak. Bu yıl sınavların süresi geçen yıl YGS’deki süreden fazla olacak. Birinci sınav 100 dakika civarında, ikinci sınav ise 160-200 dakika arasında olacak, 180 dakika da olabilir.

Kaynak

Bir yorum bırakın