2018 YKS ne zaman yapılacak ? Sınav süresi, ücreti ve tarihi

0
1311

ÖSYM başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, bu yıl ilk defa yapılacak olan 2018 YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ile ilgili sınav süresi, ücreti ve sınav tarihi bilgilerini paylaştı.

Hürriyet’e konuşan Özer, sınav giriş ücreti ve süresiyle ilgili çalışmalar yapıldığını belirtirken, soru sayısının azaltılması ve sürenin artmasının ardından ölçme odaklı sorular yer alacağını açıkladı. Elbette soruların MEB müfredatından sorulacağını da açıklamasına ekledi.

Yeni: 2018 YKS Sınav ve Başvuru Tarihleri Açıklandı

“Yeni sistemde öğrencinin konforunu düşündük. Adayların en çok şikâyetçi olduğu giriş ücreti ve süresi ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Soru sayısı azaldığı için ölçme kabiliyetine sağlıklı olarak odaklanacağız. Müfredattan sorular soracağız”

YKS başvuruları Mart’ta, sınav ise Ramazan Bayramı sonrası

  • YKS başvuruları Mart ayında yapılacak

Haziran’da yapılacak olan YKS sınavı için başvurular Mart ayında alınacak için mart ayında alınacak.

  • YKS 2018 bayram sonrası yapılacak

YKS’de yenilikler

  • Açık uçlu sorular sadece ilk oturumda yani TYT’de yer alacak ve ÖSYM’nin açıklamasına göre birer tane olacak.
  • Geçen yıl uygulanan 15 dakika kuralı kaldırılacak. Adaylar tam sınav saatinde sınav yerinde olmak zorunda.
  • Sınav ücreti azalacak. Daha önce 160 tl olan YGS+LYS ücreti yeni düzenleme ile iki oturum için 120 tl olarak belirlenecek.
  • Sınav süresi uzayacak. 40’ar sorudan oluşan testler için sınav süresi artacak. Özer: “Birinci sınav 100 dakika civarında, ikinci sınav ise 160-200 dakika arasında olacak, 180 dakika da olabilir.”

Bir yorum bırakın