20’li yaşlarınızda kariyer için yapmanız gereken şey

0
3207

20’li yaşlarınızda başarılı olmaya ne dersiniz ? Elbette kolay değil ancak sadece kadınların yer aldığı sosyal medya platformu Mogul’un CEO’su Tiffany Pham’ın tavsiyesini düşünmek isteyebilirsiniz.

Kariyer yapmak istediğiniz alanlarda idol olanlara email gönderin. Peki Pham burada ne tür bir e-mailden bahsediyor.

İdolünüze cold e-mail gönderin

Cold e-posta aslında kibar olacağınız ve sizi önplana çıkaran bir e-maildir. Mail gönderdiğiniz kişi şimdiye kadar muhtemelen sizi hiç duymadı ve iletinize kendiniz hakkında bir şeyler yazmaktan çekinmeyin. Aynı zamanda sunmak istediğiniz yeteneğinizi ön plana çıkarın. Yazacağınız mail kendini okutturmalı ve bir sonraki cümlede ne olduğunu merak ettirmelidir.

Bu tavsiyeyi genç girişimcilere sunan Tiffany Pham sözlerine şu şekilde devam ediyor:

Reddedilmemek için bir yol bulmanız gerekiyor. Yani 5 dakikalık bir telefon görüşmesi veya yine 15 dakikalık bir kahve için ikna edici olabilirsiniz.

Pham’a göre bu süreç elbette engelsiz bir yol değil. Bir çok mailden cevap alamayabilirsiniz ve hayır cevabı da alabilirsiniz. Ancak hayır cevabı “şuan için uygun değilim” şeklinde de olabilir. Burada asıl amaç zihinde yer edinebilmek. Belki de aylar sonra hatırlanacaksınız.

Peki örnek görebilir miyiz ?

Neden olmasın. burada artık Tiffany Pham’ın öğütlerinden kopuyor Gribilge.com olarak kendi araştırmamıza geçiyoruz.

Cold e posta terimini biraz daha açmak gerekiyor.

Cold e-mail aslında adının tersine gayet sıcakkanlı bir e-postadır.

Kesinlikle postanıza gerçek isminizi ekleyin sonuna telefon ve iletişim bilgileri tarzı bir “imza” eklemeyi unutmayın. Başlığınız ilgi çekici olsun. Bu tür detaylar cold e-maili spam mailden ayıran özelliklerdir.


 

Örnek mail,

“Merhaba (Adınız),

Gribilge.com adresinde şu başlıklı bir yazınızı okudum ve tek kelimeliyle akıllıcaydı. Ele aldığınız konuyu ilham verici bir şekilde çözümlediniz.

Ben Şu bu şirketin pazarlama temsilcisiyim ve şirketimize yeni bir hava katmak için oldukça uygun biri olduğunuzu düşünüyorum.

Önümüzdeki günlerde uygun bir vaktinizde şirketimiz ve bu konuda yapabileceğimiz çalışmaları konuşabilir miyiz ?

Şimdiden teşekkürler”

Bunun oldukça ham bir örnek olduğunu unutmayın, kendinize göre geliştirin ve kişisellik katın. Bu şekilde gönderirseniz bu cold değil spam mail haline gelir.

Ya da şu şekilde bir şey olabilir


 

““Hey, {{FIRST_NAME}}

I am [name]and I have recently set up an online forum focused on PC programming.

My shame! I stalked you on Linkedin and I found out you are a real computer geek. This is why I thought our [name of the forum] could be fun for you as well.

What about checking it out (hyperlink) and see if you like it?

Cheers,”

Kaynak: Weforum.org

Bir yorum bırakın