25-26 Kasım TEOG Sınavında İptal Edilen Sorular

0
2011

2015 TEOG sınavında iptal edilen soru var mı ? Hangi TEOG sınavı soruları iptal edildi. Ortaokul 8. sınıf öğrenciler için düzenlenen ve 25-26 Kasım tarihlerinde yapılan TEOG sınavları sona ererken, MEB, bir sorunun hatalı olduğu gerekçesiyle iptal edildiği bilgisini paylaştı.

TEOG’da Hangi soru iptal edildi ?

Fen testi A kitapçığındaki 13’üncü soru, birden fazla cevabı olduğu için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iptal edildi. Aynı kitapçıktaki 16’ncı sorunun ise hatalı olduğu ileri sürüldü.

İptal Edilen TEOG Sorusu, Fen A Grubu 13. Soru
İptal Edilen TEOG Sorusu, Fen A Grubu 13. Soru

Mazeret sınavları 12-13 Aralık’ta

Sınavlara katılamayan ve geçerli mazereti olan öğrenciler, 12-13 Aralık’ta düzenlenen mazeret sınavlarına alınacak. Sınavlara giremeyen öğrencilerin mazeretlerini okul müdürlüklerine beş takvim günü içerisinde bildirmeleri gerekiyor. Sonuçlar ise ocakta açıklanacak.

Bir Hatalı Soru Daha Var

TEOG’un ardından soruları yorumlayan uzmanlar, özellikle Türkçe ve matematikte 6 ve 7’nci sınıf bilgilerinin önemli olduğunu vurguladılar. Bilfen Ortaokulları, Bahçeşehir Koleji ve Oğuzkaan Koleji uzmanlarının, dün yapılan fen ve teknoloji testi A kitapçığı 13’üncü sorusunun hatalı olduğu iddiası üzerine Milli Eğitim Bakanlığı, yaptığı inceleme sonrasında soruyu iptal etti. Bu soru, tüm öğrenciler için doğru yanıtlanmış kabul edilecek. Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin, sorunun iptal gerekçesiyle ilgili Hürriyet’e, “İstisnai durumlarda anahtarlanmış cevaptan başka bir seçenek de doğru olabilirdi. Bu sebeple öğrencileri mağdur etmemek amacıyla soruyu iptal ettik” açıklamasında bulundu. Oğuzkaan Koleji uzmanlarına göre bu testteki 16’ncı soru da bilgi eksikliği olduğu için hatalı. Bir uzman, “16’ncı soruda şekildeki terazinin eşit kollu terazi olduğunun belirtilmesi gerekiyordu. Soruyu çözemeyenler itiraz edebilir” dedi.

Bir yorum bırakın