27 Nisan EKPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

0
1621

27 Nisan 2014 tarihinde eski ÖMSS yerine yapılan EKPSS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı adaylar tarafından merak edilmekte. 2 yılda bir engelliler için yapılan EKPSS sınav sonuçlarının 5 Mayıs pazartesi gününe kadar açıklanmasını bekliyoruz. 

Sınav sonuçları sonuc.osym.gov.tr adresinde yer alacaktır. Facebook sayfamızdan sonuçların açıklanma sürecini takip edebilirsiniz.

EKPSS ortaöğretim, önlisans ve lisans sonuçları aynı zamanda açıklanacaktır.

Sınav kağıtları nasıl değerlendirilecek ?

EKPSS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.
Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır. İlgili testte en az bir cevabı bulunan adayların bu testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Daha sonra, bu ortalama ve standart
sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

Hesaplanan standart puanlar Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacak şekilde ağırlıklandırılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır.
Ağırlıklı puanların en küçüğü 40, en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülerek adayların ortaöğretim düzeyi için EKPSSP1, ön lisans düzeyi için EKPSSP2, lisans düzeyi için EKPSSP3 puanları hesaplanacaktır.

ekpss
Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangi birini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir.

EKPSS PUAN TÜRLERİ VE TESTLERİN AĞIRLIKLARI
EKPSS PUAN TÜRÜ GENEL YETENEK GENEL KÜLTÜR
EKPSSP1 (Ortaöğretim Düzeyi) 0,50 0,50
EKPSSP2 (Ön Lisans Düzeyi) 0,50 0,50
EKPSSP3 (Lisans Düzeyi) 0,50 0,50

Bir yorum bırakın