30 Mart 2014 Yerel Seçim Yasakları Başladı

0
1245

YSK tarafından belirlenen takvime göre seçim propagandası ve yasakları 20 Mart tarihinden itibaren başlamış bulunmaktadır. 

* Seçim takvimine göre, bugünden itibaren 29 Mart Cumartesi günü saat 18:00’e kadar olan propaganda serbestliği süresinde denetim ve gözetim yetkisi ilçe seçim kurullarında olacak.

* Bu süre içerisinde yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla, bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette dağıtım da yapılamayacak.

* Oy verme gününü takip eden güne kadar, devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişilikleri, umumi menfaatlere hadim cemiyetler ve Bankacılık Kanunu’na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla, (açılış ve temel atma dahil) törenler düzenlenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak olacak.

* Başbakan ve bakanlarla, milletvekilleri yurt içinde yapacakları seçim propagandasıyla ilgili gezilerini makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacaklar. Bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı karşılama ve uğurlamalar ile törenler yapılamayacak.

* Resmi ziyafet verilemeyecek. Bu süre içinde, Başbakan ve bakanlar seçimle ilgili çalışmalarında ve konuşmalarında 298 sayılı Kanun hükümleriyle bağlı olacaklar. Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak.

2014 yerel seçimleri

Seçim günü neler yasak?

Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği seçim günü yasakları da 15 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlandı.

* Kurul kararına göre, oy verme günü saat 06:00’dan 24:00’e kadar alkollü içki satılamayacak.

* Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacak.

* Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18:00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.

* Her türlü yayın organında saat 18:00-21:00 arasında ancak YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

* Bütün yayınlar saat 21:00’den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21:00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek. (AS)

Bir yorum bırakın