371 Öğrencinin TEOG Puanında Hata

0
1600

TEOG sınavı sonuçlarında yeni bir hata ortaya çıktı. Normalde din dersinden muaf olan gayrimüslüm öğrencilerin YEP puanları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi sınavına girmiş ve sıfır almış gibi hesaplandı. MEB’e bir çok başvuru yapılırken, puanların tekrar hesaplanacağı belirtildi.

 

Din dersi sınavlarında kendi dinlerinden soru sorulan Ulus Özel Musevi 1. Karma Ortaokulu dışındaki tüm azınlık okulları ve diğer okullarda okuyan gayrimüslim öğrencileri ilgilendiren yanlışlıkla ilgili okul yönetimleri ve veliler bakanlığı başvuru yağmuruna tuttu.

teog

 

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin açıklamalarda bulundu:

“Bu konuda bize ulaşan yazılı bir başvuru yok ancak medyada yer alan haberlerden hareketle Bilgi İşlem Başkanlığımızı arayan veliler var. MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz derhal araştırma başlattı. Araştırma neticesinde bu konuda, kimseyi mağdur etmeyiz. Herhangi bir mağduriyet yaşanmadan gereken neyse yaparız. Bilindiği gibi derslerden muaf olmak, yazılı bir talebe bağlı olarak gerçekleştirilen bir idari işlem. Yazılı talebi olan öğrencilerimizin başvuruları kabul edildiği anda e-okul verilerine muaf olduğu bilgisi çıkar ve öğrenci muaf olur. Muafiyet talebi kabul edilen öğrencilerimizle ilgili muafiyet işlemleri yapabiliriz. Bu anlamda talebi değerlendirilmemiş öğrencilerimiz varsa bu hata düzeltilir ama bunun dışında bir işlem yapılması mümkün değil.”

Bir yorum bırakın