4.000 Suriyeli gönüllü öğretmene destek

0
1096

Suriyeden mülteci olarak gelip gönüllü olarak eğitim veren 4.000 öğretmene aylık 150 dolar yardım yapılacak.

“Suriyelilere yönelik yürütülen eğitim öğretim faaliyetine gönüllü olarak katılan Suriyeli öğretmenleri desteklemek amacıyla yapılacak ödemelere ilişkin protokol”, MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, UNICEF Türkiye Temsilci Vekili Lieke Van de Wiel ve PTT Genel Müdürü Osman Tural tarafından imzalandı.

MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, gönüllü öğretmenlerin herhangi bir karşılık beklemeden, eğitim verdiklerini belirterek, şunları söyledi:
“Bu ülke geçmişinden gelen sorumluluğunu yerine getirdi. 2011 yılından itibaren 1 milyon 600 bin geçici koruma altındaki Suriye vatandaşları ülkemizde misafir ediliyor. Biz bunları ülkemize alırken, diline, dinine, ırkına, mezhebine, giyimine kuşamına hiçbir şeye bakmadan, sadece can güvenlikleri olmadığı için kabul eden bir Türkiye’nin temsilcisiyiz. Ülkemle gurur duyuyorum. Bütün Avrupa ülkelerinde 130 bin mülteci kabul edilmişken, benim ülkem şu anda 1 milyon 600 bin insanı barındırıyor. Kamplarda yaşayan 220 bin Suriyeli vatandaş arasındaki 70 bin çocuğa okul öncesinden 12’nci sınıfa kadar eğitim veriliyor. Suriyeli 8 bin öğrenci de Türk okullarında eğitim alıyor. Bakanlık bu öğrencilerin kırtasiye ve diğer ihtiyaçlarını ücretsiz karşılıyor.Türk okullarındaki Suriyeli öğrenci sayısının bu yıl 50 bine yaklaşmasını bekliyoruz. Kamplarda 3 bin gönüllü öğretmen hiçbir ücret almadan çalışıyor. Bugünden itibaren kamplardaki gönüllü öğretmenlere 150 dolar karşılığı Türk Lirası, kamp dışında UNICEF’in yaptığı okullarda görev alan öğretmenlere de 200 dolar karşılığı Türk Lirası ödeme yapılacak.

ogretmen
Şehir merkezlerinde 180-200 bin arasında eğitime erişemeyen öğrenci var. Bu öğrencilerin eğitime kazandırılması için UNICEF’le başka bir protokol imzalandı. Ayrıca, 40 bin yetişkin de meslek kurslarından istifade ediyor.”

Bir yorum bırakın