4+4+4 sisteminde Kuran eğitimi nasıl olacak ?

0
1304

Kur’an eğitiminin nasıl olacağı MEB tarafından belirlendi. Buna göre öğrenciler Kuran ile ilgili sözde seçme derslerle 5. sınıfta çalışacaklar. Kuran derslerinin amacı:  Kur’an-ı Kerim okumayı öğrencilere öğretmek, Kur’an’ın mesajını öğrencilere verebilmek olacak. Ayrıntılar yazının devamında.

[ad]

5. sınıf müfredatı 
– Öğrenciler bu dersle ilk olarak 5. sınıfta tanışacak. Ve ilk derste Kur’an-ı Kerim ‘i niçin okumalıyız sorusuna yanıt arayacaklar.
– Kur’an-ı Kerim ‘i tanıyalım ünitesinde Kur’an kıssaları, duaları, kavramları hakkında bilgi sahibi olacaklar
ikinci ünitede ise kur’an okumayı öğrenecekler.
– Harfler, harflerin okunuşu, hareketler öğrencilere tek tek öğretilecek. Öğrenmelerini kolaylaştırmak için koro halinde seslendirmeleri sağlanacak. Ve Kur’an okumayı öğrendikleri zaman Bakara suresini okuyacak, subhaneke, salli barik, ihlas, kevser gibi duaları ezberleyecekler.

6. sınıf müfredatı 
– 6. sınıfta Kur’an-ı kerim ‘i güzel okumanın önemi üzerinde durulacak. Ve öğrencilere tevcit, yani kurallarına göre güzel okuma dersi verilecek. Dua, zikir, tesbih ve secde kavramları hakkında bilgiler de bu dersin kapsamı içinde.
– Öğrenciler 6. sınıfta Bakara ve Yasin surelerini okuyacak, Amentü, Felak, Nas gibi sureleri ezberleyecek

7. sınıf müfredatı 
– Öğrenciler 7. sınıfa geldiklerinde Kur’an-ı Kerim ‘in islamdinindeki yerini öğrenecek, mesajını anlamaya çalışacak.
– Kur’an okuma çalışmalarında da bir aşama daha ilerlenecek. Harfleri uzatma, harflere vurgu yapma gibi bilgiler verilecek.
– 7. sınıfta ezberlenecek dualar arasında Kafirun, Fil, Kureyş, Maun sureleri yer alacak.
– Öğrenciler anlamlarını da öğrendikleri bu sureleri koro halinde tekrar ederek ezberlemeye çalışacak

8. sınıf müfredatı 
– 8. sınıfta da yine Kur’an-ı Kerim ‘in mesajları üzerinde durulacak, Hz. Yakub, Hz. Yusuf gibi peygamberlerin kıssaları öğrenilecek.
– Furkan, Rahman, Cuma gibi ayetlerin okunacağı derste Asr, Kadir suresi ve Ayetül Kürsi anlamlarıyla birlikte ezberlenecek.

Kaynak: CNN Türk’ten Betül Kotan

Bir yorum bırakın