460 Suriyeli Öğrenci Üniversiteye Bursla Başlıyor

0
1589

Suriyeli mülteci öğrenciler, önümüzdeki bir ay içinde Türkiye’deki üniversitelerde öğrenimlerine başlayacaklar. Suriyeli öğrenciler, Türk öğrencilerin aksine üniversitede istediği bölüme sınavsız girebilmekte ve burs, yurt gibi olanaklardan karşılıksız faydalanabilmektedir.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığınca (YTB) hazırlanan burs programı kapsamında 460 Suriyeliye, Gaziantep, Yüzüncü Yıl ve Korkut Ata Üniversiteleri başta olmak üzere eğitim, devlet yurtlarında barınma ve aylık 300 TL burs ödemesi imkanı verilecek.

Gaziantep Üniversitesi Pilot

YTB Başkanı Kemal Yurtnaç, Gaziantep Üniversitesi’ni pilot üniversite olarak seçtiklerini belirterek, “Bu yıl 460 öğrenciyi burslandırdık. Bu sene içinde YÖK ile beraber bölgedeki üniversitelerde seçtikleri alanlarda eğitimlerine başlayacaklar. İktisat, işletme, mühendislik gibi alanlarda öğrenimlerini görecekler. Mesela tıp alanında öğrenim göremeyecekler. Çünkü tıp, biraz daha fen bilimleri açısından iyi eğitimi gerektiriyor. Çocukları, okuyabilecekleri alanlara yönlendirmek daha güzel. Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtlarında kalacaklar. Türkiye Bursları’na benzer bir burslandırma yöntemiyle burslarını alacaklar” diye konuştu.

yurtkur

Burslar lisans öğrencilerine yönelik:

Van Yüzüncü Yıl ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitelerinin de kapılarını Suriyeli öğrenciler için açtığını belirten Yurtnaç, bu yıl yalnızca lisans öğrencilerini burslandırdıklarını belirtti. Yüksek lisans öğrencisi kabul edebilmeleri için lisans diploması gerektiğini bildiren Yurtnaç, bu konuda belli sorunlar olduğunu ifade etti. Yurtnaç, “Öğrenciler, okula önümüzdeki günler içinde başlayacaklar. İşlemleri bitiyor. Aynı sınıfta Türk arkadaşlarıyla beraber ders alacaklar” diye konuştu.

Bir yorum bırakın