49 bin öğretmen yer değiştirecek. İşte rotasyon uygulamasının ayrıntıları

0
1262

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, bulunduğu okulda 12 yıllık görev süresini dolduran 49 bin öğretmenin rotasyonla yer değiştireceğini açıkladı.

Aynı okulda 12 yıl süresini dolduran öğretmenlere yer değiştirme uygulanacak. 8 yılını dolduran öğretmenlere ise rotasyon yok. Eğer rotasyon gelseydi bu sayı 90 bini bulabilecekti.

Rotasyon iller arası değil il içi yapılacak:

Yusuf Tekin: “Aynı okulda 12 yıl görev süresini dolduran öğretmen sayısı 49 bin. Rotasyonla birlikte 49 bin öğretmen de yer değiştirmiş olacak. Eğer 8 yılını dolduran öğretmenlere rotasyon gelseydi bu sayı 90 bin olacaktı. Rotasyon iller arasında değil, aynı ilin ilçeleri arasında yapılacak. Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği taslağında yapılacak değişiklikle rotasyona girecek öğretmenler illere göre farklı uygulamaya tabii olacak. Bu durumda aynı okulda 12 yılını doldurmuş bir öğretmen tercih ettiği ilçelere öncelikle atanacak. Bu atama şehirlere göre değişiklik gösterecek. Öğretmenler metropol ilçeler arasında tercih yapabilecek. Ancak İstanbul için henüz ayrıntıları kesinleşmeyen bir başka formül bulunacak.”

yusuftekinmeb

Bir yorum bırakın