5. Sınıf Bilim Uygulamaları Ders Etkinlik Materyali

6
13758

5. sınıf öğretmenleri için Bilim Uygulamaları materyali aşağıda yer almaktadır. İçerisinde toplam 22 Etkinlik örneği bulunmaktadır.

Bilim uygulamaları dersinin kapsamına yönelik olarak hazırlanan etkinlikler, öncelikle öğretmenlere yol göstermek ve ilgili kazanımları gerçekleştirmek için uygulayarak öğrenmeyi sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Etkinlik başlamadan önce, öğretmen, soracağı araştırma sorularıyla öğrencileri o gün veya bir hafta önceden yapılacak etkinliğe hazırlar. Araştırma
soruları, öğrencilerde merak uyandıracak ve verilen konuyu derinlemesine öğrenmelerini sağlayacak şekilde oluşturulmuştur. Öğretmen tarafından ek sorular da hazırlanabilir ve sorulabilir. Öğretmenin etkinlikte kullanılacak araç ve gereçleri bir hafta önceden öğrencilerle paylaşması, etkinliğin problemsiz yapılmasında önemli bir etkendir. Yapılacak etkinlikler birden fazla deneyle desteklenmiştir. Bu deneylerin hepsinin tamamlanması beklenmemektedir. Etkinlik deneylerinin çok olması öğretmene seçme kolaylığı sağlayacaktır. Etkinlik detayları öğrencilerle paylaşılırken veya öğrenciler grup hâlinde etkinliği yaparken öğretmen,öğrencilerin etkinliğe katılımlarını ve ilgilerini gözlemlemeli ve not etmelidir.
Öğretmen, bilim uygulamaları dersi boyunca, etkinliklerle gündelik hayatta karşılaşılan olaylar arasında bağlantılar ve benzerlikler kurmalıdır. Bu sayede öğrencinin bilim ile hayatın iç içe olduğunun farkına varmasını sağlamalıdır.

5. Sınıf Bilim Uygulamaları Ders Etkinlik Materyali

 

6 YORUMLAR

Bir yorum bırakın