500 bin öğrenci Avrupa’da eğitim görecek

0
1474

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, 2010-2020 döneminde 800 milyon euronun, 500 bin civarında Türk gencinin Avrupa’da eğitim görmesi için kullanılmasının öngörüldüğünü söyledi.

500 bin öğrenciye fırsat doğacak:

Bakan Bozkır, 2010-2020 döneminde 800 milyon avronun, 500 bin civarında Türk gencinin Avrupa’da eğitim görmesi için kullanılmasının öngörüldüğünü ifade ederek “Avrupa ülkeleri arasında programa en yüksek başvuru Türkiye’den gelmektedir. Sizlerin de desteği ve gayretiyle 2007-2013 yıllarında kazandığımız ivmeyi yeni dönemde de artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Bütçenin kısıtlı olması nedeniyle AB eğitim ve gençlik programları kapsamında sunulan projelerin tamamına destek verilemediğini ve Ulusal Ajans’ın vatandaşlardan gelen yoğun talebi karşılamak üzere projeler için ilave fon kaynakları arayışına da girdiğini anlatan Bozkır, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (IPA) kaynaklarının, Erasmus+ programı kapsamında kullandırılması hususunda mutabakat sağlandığını dile getirdi.

Bozkır, 3 Aralık 2014’te de Hibe Sözleşmesi imzalanarak mesleki eğitim kalitesinin ve gençlerin mesleki becerilerinin geliştirilmesi projesinin hayata geçirildiğini, bu çerçevede, bütçe yetersizliği nedeniyle desteklenemeyen 323 yedek mesleki eğitim hareketlilik projesine 24,5 milyon avro tahsis edildiğini söyledi. Bozkır, bu sayede 10 binden fazla mesleki eğitim öğrencisi ve personelinin Avrupa’da mesleki bilgi, beceri ve yeterliliğini geliştirme imkanı bulduğunu vurguladı.

erasmus

Projeyle mesleki eğitimin kalitesi ve cazibesinin artırılmasına katkı sağlanacağı ve kurumlar arası işbirliğinin artırılacağını ifade eden Bozkır, şunları kaydetti:

Gençlerin eğitim ve staj faaliyetleri sayesinde yabancı dil melekeleri de gelişecektir. Ülkeler arasında kültürel, sosyal bağlar kurulacaktır ve bazı mevcut ön yargıların yıkılması bu şekilde sağlanabilecektir. Proje sayesinde, hayatında bulunduğu ilden hiç çıkmamış lise öğrencisinin ufku, tüm hayatını etkileyebilecek şekilde değişebilecektir. Oto sanayide görev yapan bir çırak, yurt dışında iş güvenliği eğitimi alabilecektir. En önemlisi, tüm vatandaşlarımız ülkemizin birer gönüllü temsilcisi olarak Türkiye’yi temsil etmektedir.”

Bir yorum bırakın