58 Avukat Kopya Çekerek Hakim ve Savcı Oldu

0
1290

2012 yılında Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sınavında kopya çekilmesine ilişkin soruşturma dosyası HSYK’ya gönderildi. Bilirkişiler 58 adayın kopya çektiğini tespit etti.

Ankara Başsavcılığı, 2012 yılında Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sınavında kopya çekilmesine ilişkin soruşturma dosyasını, “Şüphelilerin bir kısmının halen görevde olan hakim ve savcıdır” diyerek görevsizlik kararı ile HSYK’ya gönderdi.

Böylece, kopya çektikleri bilirkişi raporuyla belirlenen bazı adayların hakim ve savcı olarak atandıkları ve halen görev yaptıkları da ortaya çıkmış oldu. Bir yıldır görevde olan kopyacı hakim ve savcıların nasıl adalet dağıttıkları da tartışma konusu oldu. Soruşturma kapsamında, sınavdan 80 ve üzerinde puan alan 111 kişiye ait kitapçık ve cevap anahtarlarını inceleyen bilirkişiler, “58 adayın kopya çektiğini” tespit etti..

hukuk ve adalet

Sınav sorularını ele geçirdiler

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Aralık sürecinden sonra 6 Mayıs 2012’de yapılan Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sınavı’na ilişkin soruşturmayı, daha önce verilen takipsizlik kararını kaldırarak yeniden ele almıştı. Soruşturma kapsamında 2 ayrı bilirkişi raporu alan savcılık, önceki gün dosyayı görevsizlik kararı vererek HSYK’ya gönderdi.

Görevsizlik kararının gerekçesinde, “bilirkişi raporlarına göre kimlikleri tespit edilen adayların sınav sorularını önceden elde ettiklerine dair kuvvetli şüphe oluştuğu, bu kişilerden bir kısmının halen hakim ve savcı olarak görev yaptıkları, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 82. maddesine göre soruşturma yetki ve görevinin HSYK’ya ait olduğuna kanaat getirildiği” belirtildi.

Asuman ARANCA/Sözcü Gazetesi

Bir yorum bırakın