6 Yöntemle Dershaneler Kendiliğinden Kapanacak

0
1112

Son zamanlarda eğitim gündeminin ana maddelerinden biri haline gelen” Dershanelerin kapatılması ve liselere dönüştürülmesi” konusunda izlenecek yöntemler belli oldu. Çoğu yeni eğitim sistemi olan 4+4+4 modeline dayanan yöntemler şunlardır:

  • Liseler eşit olacak:

Her lisede fen, sosyal bilimler gibi ağırlıklı eğitim paketleri bulunacağından öğrenciler, Anadolu veya Fen liselerine hazırlık yapmak zorunda kalmayacak. Böylece ortaöğretime geçiş için yapılan SBS’ye gerek kalmayacak

Bkz: SBS Kaldırılacak

[ad]

  • SBS yerine Olgunluk Sınavı:

İlköğretim bittiğinde SBS yerine Olgunluk Sınavı yapılacak, öğrencilere ilkokul boyunca aldıkları eğitim ile ilgili sorular sorulacak.

  • Mesleğe yönelen eğitim:

12 yıllık eğitimle, ilgi ve yeteneklere göre seçmeli dersler öğrenciler için mesleki ve teknik eğitimin cazibesini arttıracak.

  • Özel okullara dönüştürülecek olan Dershanelere destek:

Hükümet, dershanelerin dönüştürülmesine yönelik yapılacaklara arsa tahsisi, vergi muafiyeti, destek primleri gibi yardımlarda bulunacak. Böylece hem devlet okullarındaki yığılmalar azalacak hem de 0dan yatırım yapılmamış olacak.

  • Üniversiteler derecelendirilecek:

Üniversitelerin düzeyleri belirlenip, a-b-c- şeklinde seviyelere ayrılacak.

  • Tek aşamalı üniversite sınavı:

2 Aşamalı üniversite sınavı yerine tek aşamalı ve randevulu üniversite sınavı yapılacak. Bu sınavda öğrencinin ortaöğretim başarı puanı ve olgunluk sınavı puanı ortalamasına dikkat edilecek.

2 MİLYAR CİRO
Türkiye’de 4 bin 55 dershane bulunuyor. 50 bin 209 öğretmen, 20 bin personel bu dershanelerde istihdam ediliyor. 1 milyon 234 bin 738 öğrenci dershanelerde eğitim alıyor. Bu öğrencilerin yaklaşık 100 bini burslu. Dershanelerin cirosu ise 1.5-2 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

SAFURE CANTURK/Sabah

Bir yorum bırakın