657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu İhtiyaçlara Cevap Vermiyor

0
1068

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ihtiyaçlara cevap vermemeye başladığını ve ilgili kanunda değişiklik yapılması gerektiğini belirtti. Yasanın yama kaldırmayacak bir biçimde yıprandığını söyledi.
Bakan Çelik, yasa ile ilgili olarak şunları söyledi;

“657 sayılı kanun günümüz Türkiye’sinin ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzak olduğu bütün kesimler tarafından dile getirilmektedir. Kamu personelinin yurt sathına dengeli dağılımını gözeten çalışanın emeğinin tam karşılığını veren hem hizmet sunanı hem sunulanı memnun eden, toplumsal yapımıza uygun olan kamu hizmetinde verimliliği esas alan ve Türkiye’nin dinamizmine ayak uyduracak yeni bir personel rejimi sistemini hayata geçirmemiz gerekiyor”

“Son 1,5 yılda sosyal güvenliğe ve çalışma hayatına yönelik vatandaşları rahatlatan düzenlemeler yaptık. Önümüzde önemli bir viraj kaldı. Her yerinden su almaya başlayan 657 sayılı kanun, günümüzTürkiye’sinin ihtiyaçlarına cevap vermiyor. Bu yasa artık yama kaldırmayacak kadar yıprandı. Her kurumun mevzuatında yavru 657’ciklerin başladığı bir süreçle karşı karşıyayız. Kamuda memur, sözleşmeli personel, geçici personel, işçi, geçici işçi gibi değişik ad ve statülerde personellerin istihdam edildiğini biliyoruz. Ücret unsurları bile sayılamayacak unsura ulaştı. Dağınık ve savruk bir mevzuat var. Devlet bütçesinin yaklaşık 3’de 1’inin personel giderine ayrılıyor. Böyle bir kaynağın verimli kullanılmasınısağlamak, vatandaşa kaliteli hizmet sunmak için gerekli mevzuat düzenlemesini yapacağız. Çalışanın emeğinin tam karşılığını veren, kamu hizmetinde verimliliği esas alan, Türkiye’nin dinamizmine ayak uyandıran sistemi hayata geçirmemiz lazım. Koltuğundan güç alan değil, koltuğuna güç katan personeli hayata geçirmemiz lazım. Kendini yenileyen, nitelikli insanları kamu hizmetine katmak istiyoruz. Çok personel iyi ve kaliteli hizmet anlamına gelmez. Niceliği değil, niteliği esas almalıyız. Türkiye’nin gelecek 50 yılına damga vuracak personel sistemini sosyal taraflarla diyalog çerçevesinde hayata geçireceğiz”

Kaynak: Cumhuriyet

Bir yorum bırakın