8 Mart Dünya Kadınlar Günü

0
1399

Her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü (veya Dünya Emekçi Kadınlar günü) Birleşmiş Milletler tarafından belirlenmiş uluslararası bir gündür. Bu günde kadınların siyasal ve sosyal bilincinin geliştirilmesi ve hayatın türlü alanlarında (ekonomik, siyasi, sosyal) başarılarının kutlanmasına yönelik etkinlikler yapılır.

Neden 8 Mart ? Dünya Kadınlar Gününün tarihi:

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

Kadınlar günü posteri 8 mart 1914

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

 

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti.

Türkiye’de Kadınlar Günü:

Türkiye’de ilk defa 1921 yılında kutlanmaya başlamıştır. 1975’ten sonra kutlamalar yaygın bir kitleye hitap etmeye başlamış. 80 askeri darbesi süresince herhangi bir etkinlik yapılamamıştır. 1984’ten itibaren kutlamalar devam etmektedir.

Umarız bu özel gün son dönemde kadınlara yönelik gösterilen şiddetin haksızlığını, durumun farkına varmayan kişilere gösterebilir. (tr.vikipedi.org)

Kadınlar günü için yapılmış bir video:

Uluslararası Kadınlar Gününe Özel

Bir yorum bırakın