8. Sınıf Merkezi Sınav Başlangıç ve Bitiş Saatleri

0
1738

28-29 Kasım 2013 tarihlerinde 8. sınıflar için gerçekleştirilecek olan merkezi sınav için sınav saatleri ve aralar belirlenmiştir.

Sınav başlangıç saatleri ve süreleri:

İlk sınav saat 09.00-9.40,

ikinci sınav saat 10.10-10.50,

üçüncü sınav ise 11.20-12.00

Sınavlar arasındaki aralar 30 Dakika sürecektir.

8. Sınıflar Dışındaki öğrencilere okul sınav günleri tatil olacak: 

Sınavların yapılacağı 28-29 Kasım’da ortaokul 5, 6 ve 7’nci sınıf öğrencilerinin idari izinli sayılacaklarını belirten Çelik, 8’inci sınıf öğrencilerinin sınav olduğu okullarda eğitim yapılmayacağını açıkladı.

İlkokul ve ortaokul bağımsız ise ilkokul öğrencilerinin okula devam edeceğini, ortaokul öğrencilerinin, 8’inci sınıf hariç izinli olacağını söyledi. Çelik, lise öğrencilerinin de okula gideceğini belirtti.

Sınavların yapılacağı perşembe ve cuma günlerinin tatil olmasıyla, belirtilen öğrenciler hafta sonuyla birlikte dört günlük tatil yapmış olacak.

Sınav sonuçlarının kamuoyuna açıklanmayacağını belirten Çelik, öğrencilerin ve velilerin sınav notlarını ilerleyen süreçte e-okul sisteminden görebileceklerini anlattı.

Kendi kalemi, silgisiyle sınava girecek

mebÇelik, öğrencilerin sınava müracaat etme veya ücret ödeme gibi bir durumlarının söz konusu olmadığını belirtti.

Özel öğretim kurumlarının da aynı sınavı uygulayacağını anlatan Çelik, bu okullarda özel okul öğretmenlerinin değil devlet okullarından gelecek öğretmenlerin gözetmenlik yapacağını söyledi.

Zorunlu nedenlerle sınava giremeyen öğrencilerin 14-15 Aralık’ta mazeret sınavına girebileceğini anımsatan Çelik, yeni sistemin de en önemli getirisinin bu olduğunu anlattı.

Sınava öğrencilerin diğer sınavlarda olduğu gibi kendi kalemiyle, silgisiyle gireceğini söyleyen Çelik, ancak bu sınavlarda da cep telefonu, hesap makinesi gibi cihazların, aletlerin alınmayacağını belirtti.

Çelik, sınav esnasında tuvalete gitmek isteyen öğrencilerin öğretmen nezaretinde bu ihtiyacını giderebileceğini de sözlerine ekledi.

Teknik altyapının tamamlandığını belirten Çelik, “Kitapçıklar hazır, sınavı bekliyoruz” dedi.

Sınav, 14 bin sınav merkezinde, yaklaşık 1 milyon 300 bin 8’inci sınıf öğrenci için yapılacak.

Bir yorum bırakın