8. Sınıf Ortak Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

0
1159

Bu yıl 8. sınıflar için ilk defa yapılan ve eski SBS’nin yerine geçen merkezi sınavların sonuçlarının ne zaman açıklanacağı, öğrenciler ve veliler tarafından merakla beklenmektedir. MEB tarafından 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde yapılan bu sınavları kaçıran öğrenciler için 14-15 Aralık 2013 tarihlerinde mazeret sınavı düzenlenmişti. Bu mazeret sınavlarının da sona ermesiyle heyecanlı bir bekleyiş başladı.

Güncelleme: 8. Sınıf Ortak Sınav Sonuçları 20 Ocak’ta Açıklanacak

Sınavda puanlar nasıl hesaplanacak ?

Ortak sınavlara katılacak öğrencilerin puanı, tek puan türünde hesaplanacak. Her soru eşit ağırlığa sahip olacak. Her adayın cevap kağıdı, 2 optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulacak. Her test için doğru cevap sayıları esas alınarak ham puanlar bulunacak. Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek.

Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi için iki katsayısı o dersin puanıyla çarpılarak herbir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.

sınavsız geçis

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında öğrencilerin, 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanlarıyla 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacak. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

DERSLERİN AĞIRLIK KATSAYISI

DERS

AĞIRLIK KATSAYISI

Türkçe

4

Matematik

4

Fen ve Teknoloji

4

DERS

AĞIRLIK KATSAYISI

Din Kültürü ve A.B

2

T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

2

Yabancı Dil

2

 

Bir yorum bırakın