ABD Büyükelçiliği, Türkiye’den Yapılan Vize Başvurularını Askıya Aldı

0
2030

ABD Büyükelçiliği, son yaşanan olayların ardından Türkiye’den yapılacak olan tüm vize başvurularını askıya aldı.

Büyükelçiliğin Twitter’den yaptığı açıklamada “Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD Misyonu’nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” ifadeleri yer aldı.

Göçmen olmayan vize ifadesi ne demek ?

Göçmen olmayan vizeler, turistik, iş, geçici çalışma, eğitim veya tıbbi tedavi amacıyla ABD’ye geçici olarak gitmek isteyen kişilere yöneliktir.

 

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz gözaltına alınmıştı

İstanbul’da sürdürülen FETÖ soruşturması kapsamında, firari eski savcı Zekeriya Öz ve FETÖ şüphelisi eski polis müdürleriyle de irtibatlı olduğu öne sürülen ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz gözaltına alınmış; adliyeye sevk edilerek ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, ‘Casusluk’ ve ‘Türkiye hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlarından tutuklanmıştı.

Dışişleri: Tutuklanan zanlı ABD konsolosluğunun personeli değil

Ankara, ‘casusluk’tan tutuklanan ABD İstanbul başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un kayıtlı personeli olmadığını bildirdi. Topuz, firari eski savcı Zekeriya Öz’le irtibatı tespit edildiği gerekçesiyle ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında tutuklanmıştı.

İstanbul başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Topuz’un Öz’ün yanısıra eski polis müdürleri Yakup Saygılı, Nazmi Ardıç, Mahir Çakallı, Mehmet Akif Üner’le de bağlantısının saptandığı belirtilmişti.

ABD Büyükelçiliği’nden açıklama: Ortaklığımız baltalanıyor

“Amerikan hükümeti, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğunda görevli bir yerel çalışanın 4 Ekim tarihinde tutuklanmasından ve Türk hükümeti kaynakları tarafından sızdırılan ve görünüşe göre bu çalışanın hukuka dayalı bir mahkeme yerine medyada yargılanmasının amaçlanmasından büyük bir rahatsızlık duymaktadır. Biz bu iddiaların tamamen temelsiz olduğuna inanmaktayız. ABD, Amerikan hükümeti çalışanları ve Türkiye’deki Amerikan vatandaşlarının Türk anayasası ve uluslararası yasalarla uyumlu şekilde yasal sürece tabi tutulmalarını sağlamak için Türk hükümetiyle çalışmaya devam edecektir.

On yıldır, her iki ülkenin yerel çalışmalarının Türkiye ile Amerika arasında işbirliğini arttırma çabaları, iki ülkenin de güvenliğini iyileştirmiş, iş olanaklarını kuvvetlendirmiş ve vatandaşlarımızı birbirine yakınlaştırmıştır. Çalışmalarımıza yönelik temelsiz ve kaynağı belirsiz iddialar, bizim uzun dönemli ortaklığımızı baltalamakta ve bu ortaklığın değerini azaltmaktadır”

Bir yorum bırakın