ABD, İran ve Çin’den “Rus Uçağı” Açıklaması

0
1460

Suriye sınırında Türkiye hava sahasını ihlal eden SU-24 tipi bir Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından, ABD, Çin ve İran durum ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

İran: Rusya, Suriye’deki Aktif Konumunu Bırakmayacak

Rus uçağının Suriye sınırında düşürülmesini değerlendiren İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesud Cezayiri, “Rusya, uçağı düşürüldü diye Suriye’deki aktif konumunu bırakmayacak” dedi.
24 Kasım 2015 tarihinde Türk hava sahasını ihlal eden bir Rus savaş uçağı, saat 09.30 sıralarında TSK’ya ait iki F-16 uçağı tarafından angajman kuralları gereğince vurulmuştu.

Çin: Rusya’nın uluslararası terörizmle mücadele çabalarını destekliyoruz.

Çin, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesi olayını yakından takip ettiklerini bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley düzenlediği basın toplantısında Rus uçağının düşürülmesini değerlendirdi.
Sözcü Ley, şu anki durumun daha da açıklığa kavuşması gerektiğini ifade etti.
Uluslararası terörizmle mücadele çabalarının Çin tarafından desteklendiğini belirten Ley, ilgili tüm tarafların koordinasyon ve iletişimlerini artırmasını umduğunu dile getirdi.
Suriye’de Türk hava sahasını ihlal eden bir Rus savaş uçağı, Türk F-16’ları tarafından düşürülmüştü.

rus uçağının düşürülmesi

ABD: Taraflar Tansiyonu Düşürmeli

Türkiye-Rus krizi sonrasında dünyadan ‘itidal’ çağrısı geldi. ABD Başkanı Obama, Türkiye’nin her ülke gibi kendini savunma hakkı olduğunu söyledi, ancak “Türkiye ve Rusya’yı tansiyonu düşürmeli” diye de ekledi. Öte yandan Moskova’dan gelen açıklamalar Ankara’nın açıklamalarıyla çelişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara’ya çok sert çıktığı açıklamasında, Rus uçağının Suriye hava sahasındayken vurulduğunu ve Türkiye’ye herhangi bir tehditte bulunmadığını söyledi.

RUSYA’ya ait SU-24 savaş uçağının hava sahası ihlali gerekçesiyle Türk savaş uçakları tarafından düşürülmesinin ardından dünyadan Rusya ve Türkiye’ye tansiyonu düşürme çağrısı geldi.

Avrupa Sakinlik Çağrısında Bulundu

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Rus jetinin düşürülmesinin ardından bu ortamda, herkes serinkanlı ve sakin kalmalı” dedi.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini: “Türkiye ve Rusya gerginliği tırmandırmaktan kaçınmalı.”

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier: “Umuyorum ki, Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi Suriye barış görüşmelerine zarar vermez. Ben iki başkente de aklın ve ihtiyatın hakim olacağını umut ediyorum.

Hollande da Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise uçağın düşürülmesiyle ilgili “Çok fazla zarar verecek gerginlikleri engellemeliyiz” dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron ve Birleşmiş Milletler de tarafları tansiyonu düşürmeye çalıştı.

Suriye: Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar terörizmi destekliyor

Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el-Zubi, Rus uçağının düşürülmesinin Suriye’de savaşan isyancı grupların ve onları maddi olarak destekleyen ve silahlandıran ülkelerin karnesine eklenecek “yeni bir suç” olduğunu ifade etti. Zubi, bu ülkeleri de Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar olarak sıraladı.

Bir yorum bırakın