ABD vize yasağı yurtdışı eğitimi etkileyecek mi ?

0
1565

ABD Büyükelçiliğinden yapılan açıklama ile vize başvuruları için yasak başladı. Peki bu durum yurtdışı eğitim için herhangi bir okula başvuran öğrencileri etkileyecek mi ? Kısaca cevaplamak gerekirse evet. Ancak bir kaç detay yer alıyor.

Eğer daha önceden başvurup aldığınız bir vizeniz var ise yasak sizi etkilemeyecek. Vizesi olanlar hala Amerika’ya gidebilmektedirler.

Eğer vizeniz yoksa ve almayı düşünüyorsanız ve Türkiye’de yaşıyorsanız vize başvurusu yapamıyorsunuz.

  • Yurtdışında yaşıyorsanız ve vize almayı düşünüyorsanız ABD vize başvurusu yapabilirsiniz.
  • Eğer Türkiye’den başka bir ülkeye gidip orada vize başvurusu yapmayı düşünüyorsanız. Bu durum farklı ülkelere göre değişmektedir. Bazı ülkeler oturma izni olanların vize başvurusu yapabileceğini söyler, bir kısmı ikametgah adresi isteyebilir. Örneğin  İngiltere’de, daimi ikametgah olmadan da, oturma izni olanlar ABD vizesine başvurabiliyor. Gitmeden önce araştırmanızı öneriyoruz.

Vize engeli kararı eğitimi kapsıyor mu ?

Vize engeli göçmenlik başvuruları dışında tüm alanları kapsıyor. Bu durumda vatandaşların, diplomatik, turistik, iş, öğrenci, işçi ve gazeteci dâhil hiçbir vize başvurusunda bulunmayacağı anlamına geliyor.

Ayrıca karar bütün pasaport sahipleri için geçerli olacak. Buna, diplomatik pasaportlar da dâhil.

Vize yasağı kalıcı mı olacak ? Süresiz derken ne kastediliyor ?

Vize yasağının kaldırılması daha çok iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin düzelmesiyle birlikte mümkün olacak. ABD süresiz olarak kaldırdı bunun anlamı herhangi bir bitiş tarihi yok. Ülkeler ne zaman iyi anlaşmaya başlarsa vize yasağı o zaman eski haline dönecektir. (Geçtiğimiz yıllarda Rusya ile ilişkilerimizi hatırlayın)

Eğitimli gençlerin Türkiye’yi terk etmesinin ardındaki nedenler yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir yorum bırakın