ABD vize yasağında son durum ve açıklamalar

0
3234

8 Ekim’de ABD Büyükelçiliği vize randevularının artık alınmayacağını ve süresiz bir şekilde vize başvurularının durdurulduğunu duyurmuştu. Peki ABD – Türkiye arasında yaşanan vize yasağında son durum ne ? İşte siyasilerin konuyla ilgili açıklamaları.

Vize Krizi nasıl başladı ?

İstanbul’da sürdürülen FETÖ soruşturması kapsamında, firari eski savcı Zekeriya Öz ve FETÖ şüphelisi eski polis müdürleriyle de irtibatlı olduğu öne sürülen ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un gözaltına alınmasının ardından Büyükelçiliğin Twitter’den yaptığı açıklamada “Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD Misyonu’nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” ifadelerine yer verdi.

Dışişleri: Tutuklanan zanlı ABD konsolosluğunun personeli değil

Ankara, ‘casusluk’tan tutuklanan ABD İstanbul başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un kayıtlı personeli olmadığını açıklamıştı. Topuz, firari eski savcı Zekeriya Öz’le irtibatı tespit edildiği gerekçesiyle ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında tutuklanmıştı.

ABD Büyükelçiliği’nden açıklama: Ortaklığımız baltalanıyor

“Amerikan hükümeti, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğunda görevli bir yerel çalışanın 4 Ekim tarihinde tutuklanmasından ve Türk hükümeti kaynakları tarafından sızdırılan ve görünüşe göre bu çalışanın hukuka dayalı bir mahkeme yerine medyada yargılanmasının amaçlanmasından büyük bir rahatsızlık duymaktadır. Biz bu iddiaların tamamen temelsiz olduğuna inanmaktayız. ABD, Amerikan hükümeti çalışanları ve Türkiye’deki Amerikan vatandaşlarının Türk anayasası ve uluslararası yasalarla uyumlu şekilde yasal sürece tabi tutulmalarını sağlamak için Türk hükümetiyle çalışmaya devam edecektir.

On yıldır, her iki ülkenin yerel çalışmalarının Türkiye ile Amerika arasında işbirliğini arttırma çabaları, iki ülkenin de güvenliğini iyileştirmiş, iş olanaklarını kuvvetlendirmiş ve vatandaşlarımızı birbirine yakınlaştırmıştır. Çalışmalarımıza yönelik temelsiz ve kaynağı belirsiz iddialar, bizim uzun dönemli ortaklığımızı baltalamakta ve bu ortaklığın değerini azaltmaktadır” açıklamalarını yapmıştı.

Erdoğan’dan ABD Büyükelçisi Bass’a: Onu ABD’nin Türkiye’deki bir temsilcisi olarak görmüyoruz

Erdoğan, Bass’ın veda ziyaretleri için randevu talebinde bulunduğunu ancak gerek kendisinin, gerek bakanların, gerekse de TBMM başkanının bu talebi reddettiğini belirterek, Bass’ı ABD’nin Türkiye’deki bir temsilcisi olarak görmediklerini sözlerine ekledi.

“Üst düzey yöneticilerin, özellikle dışişleri bakanımızla herhangi bir görüşme yapmaması yadırgadığım bir konudur. Ankara’daki bir büyükelçinin kalkıp da böyle bir karar alması daha sonra da bunu devletim adına aldım gibi bir ifadeyi kullanması düşündürücüdür. Durum böyleyse o zaman zaten Amerika’daki üst düzey yönetimlerle konuşacak bir şeyimiz yok. Eğer büyükelçi bunu kendi kafasına göre aldıysa Amerikan üst yönetiminin bir dakika tutmaması gerekir.”

Times: İki ülke arasında son yıllarda yaşanan en büyük soğukluk

İngiliz Times gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında yaşanan vize krizine ilişkin haber yaptı. Gazete kriz için, “iki NATO müttefiki arasında on yıllardır yaşanan en büyük soğukluk” yorumunu yaptı.

Bass, ‘Derin rahatsızlık duydum’ demişti

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’in veda basın toplantısında bazı hükümet yanlısı gazetecilere akreditasyon verilmemesi de gerilimi artıran etkenlerden biri olarak gösterildi. Bass, konsolosluk çalışanının tutuklanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bazı hükümet yetkililerinin bu davayı, hukuk yolları yerine medya organları üzerinden yürütmesinden derin rahatsızlık duydum” demişti.

Şimşek: ABD ile sorunlarımızı diyalog ile çözeceğiz

 

ABD Büyükelçisi Bass’tan vize yasağıyla ilgili açıklama

ABD Büyükelçisi John Bass, vize yasağıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Bass, “Bu, Türk vatandaşlarına yönelik bir vize yasağı değildir. Yeni vize başvurularının değerlendirilmesinin askıya alınmasıdır. Büyük üzüntüyle aldığımız bir karardır. Uzun sürmeyeceğini umuyoruz” açıklamasında bulundu.

“Bu yıl ikinci defa olarak geçen hafta, diplomatik misyonumuzun bir Türk çalışanı Türk yetkili mercileri tarafından tutuklanmıştır. Ancak, bu tutuklamanın neden meydana geldiğini veya ne olduğunu ve şayet varsa çalışanımıza karşı olan delilleri, sarf ettiğimiz tüm çabalarımıza rağmen tespit edemedik. Bu personel, kanun uygulama konularında Türk yetkili kurumlarıyla işbirliğini güçlendirme ve Amerikan ve Türk vatandaşlarının güvenliğini temin etme alanında faaliyet gösteren bir bölümde görev yapmaktadır. Üstelik, çalışma arkadaşımızın avukatına erişimine yeterli izin verilmemiştir.”

“Eğer doğruysa, bu durum, diplomatik tesislerimizde çalışan ve buraları ziyaret eden kişileri risk altına sokacaktır. Bu tutuklamaların münferit bir olay mı olduğunu, yoksa başka Türk çalışanlarımızın da sadece görevlerini yerine getirirken Türk hükümeti yetkilileri ve daha geniş kapsamda Türk toplumuyla görüşmeleri nedeniyle tutuklanmalarını mı beklemeliyiz, bilmiyoruz”

“Bu kolay aldığımız bir karar değildir, büyük üzüntüyle aldığımız bir karardır. Vize hizmetlerinin askıya alınmasının insanlara rahatsızlık vereceğinin farkındayız. Uzun sürmeyeceğini umuyoruz, ancak bu konunun çözülmesinin ne kadar süreceğini kestiremiyoruz. Bu süreyi, yerel çalışanlarımızın gözaltına alınma nedenleriyle ilgili her iki hükümet arasında devam eden görüşmeler ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Türkiye’deki tesislerimiz ve personelimizin güvenliğine ilişkin taahhütleri belirleyecektir.”

ABD – Türkiye Vize yasağı kimler için geçerli ?

ABD vize yasağı yurtdışı eğitimi etkileyecek mi ?

  • Karara göre Türkiye’den yapılacak olan vize başvuruları durduruldu. Buna göre vize almayı planlayan insanlar randevu almayacaktır.
  • Halihazırda bir ABD vizesi olanlar için bu karar bir şey ifade etmemektedir. Vizesi olanlar Amerika ziyareti gerçekleştirebilirler.
  • Vizesi olmayan Türk vatandaşları yeni bir düzenlemeye kadar ABD’ye seyahat edemeyecek.
  • Karar, bütün pasaport sahipleri için geçerli olacak. Buna, diplomatik pasaportlar da dâhil.
  • Bu, vatandaşların, diplomatik, turistik, iş, öğrenci, işçi ve gazeteci dâhil hiçbir vize başvurusunda bulunmayacağı anlamına geliyor.

Bir yorum bırakın