ABD’ye en çok öğrenci gönderen ülkeler

0
1437

ABD’ye üniversite eğitimi almak için giden yabancı öğrenci sayısı son 15 yılda %72 artarken, öğrenciler 2013 yılında ekonomiye 27 milyar dolar katkı sağladı.

En çok Çinli ve Hintli öğrencilerin tercih ettiği ABD’ye en fazla öğrenci gönderen ülkeler sıralamasında Türkiye 11. sırada yer alıyor.

Çin ve Hindistan’dan sonra ABD’ye en fazla üniversite öğrencisi gönderen ülkeler arasında Güney Kore, Suudi Arabistan, Kanada, Tayvan, Japonya, Vietnam, Meksika ve Brezilya gibi ülkeler yer alıyor.

Dünyada en fazla yabancı öğrenci bulunduran ülke: ABD, ikinci: İngiltere

BD’deki Uluslararası Eğitim Enstitüsü’nün Uluslararası Eğitim Haftası’nın 15’inci yıl dönümü kapsamında açıkladığı yeni raporuna göre, 1999-2000 eğitim-öğretim yılında ABD’de 514 bin 723 olan yabancı öğrenci sayısı yüzde 72 artışla 2013-2014 döneminde 886 bin 52’ye ulaştı. ABD’ye gelen yabancı öğrenci sayısı 2013-2014 döneminde de bir yıl öncesine göre yüzde 8,1’lik artış gösterdi.

ABD’nin yabancı öğrenci çekme konusundaki liderliğini İngiltere takip ediyor. İngiltere’de yaklaşık 450 bin yabancı öğrenci eğitim alıyor.

new york üniversitesi
Yabancı öğrenciler büyük bir gelir kaynağı:

ABD’deki yabancı öğrencilerin gelirlerinin yüzde 70’i yurt dışından geliyor. Okul masraflarının yanı sıra konaklama, ulaşım, yiyecek ve sağlık gibi birçok alandaki harcamalar da düşünüldüğünde uluslararası öğrencilerin ekonomiye katkısı milyar dolarlarla ifade ediliyor. Rapora göre, 15 yıl önce ABD ekonomisine 9 milyar dolar katkı sağlayan yabancı öğrencilerin 2014’e gelindiğinde ülke ekonomisine katkıları 27 milyar dolar düzeyine ulaştı. Bu nedenle, yüksek öğretim ABD’de hizmet sektörünün önemli ihraç alanlarından biri konumunda bulunuyor.
Gelecek vaat eden öğrencilerin de eğitimlerini tamamladıktan sonra genellikle ülkelerine dönmek yerine ABD’deki önemli kurum ve şirketlerde çalışmayı tercih ettiği göz önüne alınınca yabancı öğrenciler ABD’nin bilim, teknoloji ve yenilik alanındaki birçok gelişmeye katkıda bulunuyor. Böylelikle, ABD’de yabancı öğrenciler hem eğitimleri döneminde ülkenin ekonomisine, hem de mezun olduktan sonra ABD’nin geleceğine yaptıkları yatırımlarla ülkeye aslında çifte avantaj sağlıyor.
En popüler eyalet California, şehir New York

Bir yorum bırakın