AB’ye Vizesiz Seyahat Ekim 2016’da Başlayabilir

0
1364

Brüksel’de düzenlenecek olan AB-Türkiye Zirvesi’nin taslak bildirgesine göre Türk Vatandaşları 2016 yılının Ekim ayından itibaren Avrupa’ya vizesiz seyahat edebilecekler. Bunun için AB içerisinde Geri Kabul Anlaşması ve Üye ülkelerin kabulu gibi onaylar gerekiyor. 

AB, Mart 2016’da vize muafiyeti konusundaki rapor ile Haziran 2016’da Geri Kabul Anlaşması’na ilişkin raporu yayımlayacak. Geri Kabul Anlaşması’nı Türkiye’nin uygulaması durumunda Ekim 2016’da AB son raporu yayımlayacak ve vizesiz seyahat için tavsiye kararı açıklanacak. AB’nin olumlu tavsiyesi durumunda ise AB üye ülkelerinin oylamasına tabi tutulacak.

avrupa parlamentosu

Suriyeli Sığınmacılar için AB’den 3 Milyar Euro

AB tarafından Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar euro finansman sağlanacağı da taslak bildirgede yer aldı. Türkiye bu desteğin bir yılda sağlanmasını isterken, AB ise 2 yıllık sürede bu yardımın yapılmasını istiyor. Zirvede süre konusunun da tartışılacağı bildirildi.

AB üyelik müzakerelerindeki fasılların yeniden açılması ve sonlandırılması da zirvede ele alınacak konuların başında yer alıyor. Taslak bildirgede enerji, yargı ve temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenlik ile dış, güvenlik ve savunma politikaları fasıllarının önümüzdeki yıl açılacağı ifade edilirken, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ekonomik ve parasal politikalar faslının Aralık ayı ortasında açılacağını duyurmuştu.

Bir yorum bırakın