Açık Uçlu Soru Nedir ?

24
71567

Açık uçlu soru türü basitçe evet ya da hayır olarak cevaplanamayan, şıkları bulunmayan klasik, yazılı soru tipidir. Açık uçlu soruda soruyu cevaplayanın duygu ve düşüncelerine (analiz, sentez, değerlendirme yetenekleri) ulaşılmak istenir. Açık uçlu sorular genellikle öğretmenler tarafından klasik sınavların son sorusu olarak sorulur. Çeşitli çoktan seçmeli testlerde de son sorular açık uçlu olarak yapılabilir.

Açık Uçlu Soru sisteminin temel eksileri: cevaplamanın çok zaman alması ve öğrencinin aşırı detaya girmesidir.

Açık uçlu sorular kaynak kişilere bir sınır getirmeden cevap verme imkanı sağlar. Genellikle bilgi ve sondaj soruları açık uçlu olarak ifade edilirler. Açık uçlu-serbest cevaplar yazılı olarak ya da görüşmeye tepki olarak verilebilir. Açık uçlu sorular kaynak kişilere kendi cevaplarını yazma imkanı verir. Kaynak kişileri kapalı uçlu sorulara göre daha çok güdüler. Açık uçlu soruların cevaplarının kodlamaları zordur, bazen de imkansız olabilir, bu nedenle bağlantılı olarak maliyeti artabilir (Balcı,1997,174)

ÖSYM’nin soracağı açık uçlu soru ve cevaplamaya ilişkin 2 örnek

Açık Uçlu Soru Örnekleri 

“Bu ürünün beğendiğiniz özellikleri nelerdir ?”
1 Kullanışlılık
2 Etkili olması
3 Diğer (Belirtiniz) …………………….
98 Fikri yok
99 Hiçbir özelliğini beğenmiyorum

 

İnsanoğlu elektrik üretiminde hangi yöntemi tercih etmelidir ? Neden ?

Yukarıdaki soru açık uçlu bir sorudur. Elektrik üretiminin bir çok yolu ve yöntemi vardır, (Termik santraller, Hidroelektrik santralleri, Nükleer santraller, Rüzgar santralleri, Voltaik paneller, Doğalgaz santralleri, Jeotermik santraller, Güneş Enerjisi) Öğrenci bunlardan bir kısmını nedensellik bağı içinde açıklayarak cevaplarsa yüksek puan alabilir.

Örnek Açık Uçlu Matematik Sorusu: Merve pazardan 6 limon alacaktır. 1 Satıcı 2 limonu 75 kuruşa, diğer satıcı ise 4 limonu 1 tl’ye satmaktadır. Merve hangi satıcıdan 6 limon alırsa daha mantıklı davranmış olur ? Neden ?

Örnek Açık Uçlu Sosyal Bilgiler Sorusu: Akut, Türk Kızılayı ve Sivil Savunma Örgütünün ortak amaçları nelerdir ?

TÜRKÇE DERSİ AÇIK UÇLU SORU ÖRNEĞİ (KÜBRA SARIYÜCE)

Kitaplar ömür boyu yanı başımda, elimin altındadır. Yaşlılığımda ve yalnızlığımda avuturlar beni. Sıkıntılı bir avareliğin baskısından kurtarır, hoşlanmadığım kişilerin havasından dilediğim zaman ayırırlar beni. Fazla ağır basmadıkları, gücümü aşmadıkları zaman acılarımı törpülerler. Rahatımı kaçıran bir saplantıyı başımdan atmak için kitaplara başvurmaktan iyisi yoktur, hemen beni kendilerine çeker, içimdekinden uzaklaştırırlar…

MONTAİGNE

Parçaya göre, kitaplar yazar için ne ifade etmektedir? Kendinize ait bir kaç cümle ile açıklayınız.

CEVAP ANAHTARI

Kitaplar, yazar için vazgeçilmezdir; hayatta her zaman onlara ihtiyaç duymuştur ve hep duyacaktır. ( 10 puan)

Kitaplar, yazar için gerçek bir dost gibidir; yazar içini onlara açar, yalnız kaldığı zamanlarda onlar hep yazarın yanındadır ( 9 puan)

Kitaplar, yazar için gerçek dünyadan bir kaçıştır.Acılarını unutmak ya da rahatlamak için kitaplar en iyi yol, vasıtadır. ( 9 puan)

Yazarın kendisine en yakın bulduğu şey kitaptır. Zaman zaman kendi iç aleminden dahi uzaklaşıp onların dünyasına girer. (8 puan)

Kitaplar, yazarın boş vakitlerini güzel ve verimli geçmesine yardımcı olan araçlardır.

(7 puan)

YANLIŞ CEVAPLAR

Yazar kitap okumakta zorlanmakta, vakit ayıramamaktadır.

Yazar, sadece sıkıntılı dönemlerinde ve yalnız olduğu zamanlarda kitap okumaktadır.

Yazar, sıkıntılı bir avareliğin baskısından kurtulmak, hoşlanmadığı kişilerin havasından dilediği zaman ayrılmak için kitap okumaktadır.

Yaşlılar ve yalnızlar avunmak için kitap okur.

24 YORUMLAR

 1. AÇIK UÇLU SORU ŞÖYLE OLMALI:
  Uzunca bir paragrafta ya da öncüllerde bir konu anlatılmalı… sonra da arkasından soru cümlesi olarak;
  1) Yukarıdaki parçanın başlığı ne olmalıdır?
  2) Yukarıdaki parçanın ana fikri nedir?
  3) Yukarıdaki parçaya göre … konusunda hangi temel düşünce ileri sürülebilir? vs.
  ALİ GEDİK
  coğrafya öğretmeni

 2. sacmalık ötesi bence sınavda sadece soru tipi değil herşey değişcek o zaman sınava giren öğrenci sayısının azalması lazım soruların aza indirilmesi lazım çünki klasik sorularda çok fazla zaman kaybı ve ayrıntıya girme durumu var. çoktan seçmeli bence gayet iyi

 3. yav bu ne ya o zaman bize haksızlık olur çünkü bizden önceler gayet iyi bir sistemele sınava girdi ama bize böyle sormaları çok yanlış ve eskideki sebs yani normail test soruları daha iyi yavvvvvvvvvvvvvvv

 4. gittikçe okumayı zorlaştırıyorlar.bence artık eğitimde büyük bir boşluk olacak.hemde çok saçma soru şekilleri var sonumuz hayır olsun

 5. bence otursunlar önce sonra mantıklı bir kafayla düşünsünler bırak bu dünyayı öbür tarafta yatacak yerleri bile kalmaz öğrencilerin haklarıyla oynuyorlar resmen

 6. sistemi beğenmeyen arkadaşlar , sizlere sesleniyorum ;

  siz anı yaşamak istediğiniz için ilerisini görme gibi bir isteğiniz yok tabi içiniz de…
  açık uçlu be kapalı uçlu sorular , şuanda öğrenci olan ve daha sonra yaşama atılacak olan şahıslara çok gerekli bir durum olacaktır , ve bu sefer de bu mantığın nasıl yürüdüğünü öğrenmek için debelenip duracaktır. Ticari hayatınız da , veya satış -pazarlama alanında , veya bir yönetici olduğunuz da bu tür soruları sormazsanız bir şeyleri başarabilmeniz çok güç olacak .

  sisteme değil kendinizi geliştirmeye bakın.

  sevgiler

 7. Şikayet edenler olmuş yorumlarda.
  Hâlâ anlamadınız mı? Amaç eğitimden bezdirip cahil bir toplum üretmek.Düşündürmeyip,yanlış teorileri topluma kabul ettirebilmek için en kolay yol bu.

Bir yorum bırakın