Açıköğretim Öğrencileri Pedagojik Formasyon Alabilir Mi ?

23
12900

YÖK’ün bu yıl Fen Edebiyat öğrencilerine tekrar pedagojik formasyon verilmeye başlanacağı haberinin ardından AÖF (Açıköğretim Fakültesi) 4 yıllık bölümlerde okumak isteyen adaylar pedagojik formasyon alıp alamayacağını merak ediyor. Pedagojik formasyon eğitimi öğretmenlik yapabilmek için alınmaktadır.

Bir çok kaynağa göre (MEB 80 Sayılı Çizgelge kaynaklı) Açıköğretim:

Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih bölümleri mezunları pedagojik formasyon alıp öğretmen olma hakkı kazanabilmektedir.

Bu kaynaklara göre Sosyoloji ve Felsefe bölümü mezunları bazı derslerdeki kredi yetersizliği nedeniyle pedagojik formasyon alamamaktadırlar.

Bu sorudaki belirsizlik üniversitelerin pedagojik formasyon ilanlarına bakılarak çözülebilir. Ankara üniversitesi pedagojik formasyon şartlarına bakarsak (buradan bakabilirsiniz) bu bölümler için ilgili kredi şartlarını karşılayanlar formasyon alabilecektir.

pedagojik formasyon

Diğer koşullar ise şöyle belirtilmiştir:

 • 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Öğretmenlik Sertifikası Programına yalnızca mezun öğrenciler
 • başvuru yapabilecektir.
 • Öğretmenlik Sertifikası Programına ön kayıtlar çevrimiçi olarak yapılacak olup, elden ya da posta ile
 • yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Öğretmenlik Sertifikası Programına başvuracak adayların genel not ortalamalarının 100 üzerinden 65 ya
 • da 4,00 üzerinden en az 2,50 olması gerekmektedir.
 • Adaylar beyan ettikleri bilgileri kesin kayıt sırasında belgelendirmek zorundadır. Beyan edilen bilgileri
 • belgelendirmeyen adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

23 YORUMLAR

 1. felsefe okumak ıstıyorum alamıyormuyum formasyon seneye gırcem sınava zaten kesın kaznırım ama 4 yıl ıcnde bseyler olabılır mı aceba cok istıyorum ögretmenlık olmasa grmeme lutfen yardmcı olurmanz

  • alabilirsiniz değişiklik yapılsa bile yeni girecek öğrencileri kapsar. ancak öğretmenliğe yönelmek istiyorsanız doğrudan eğitim fakültesi yazabilirsiniz.

 2. 2.50 ortalama cok ya ben matematik bolumundeyin. Ozel univlerden alabilirmiyiz acaba 2.50 nin altnda olursa genel ort. .. Ilgi alakaniz icin tsskler

 3. ben 2013 aöf felsefe mezunuyum evet transkript de ılk 2 yıl yıllık okudugmuz derslerden muaf olarak gecırdıler ama not degerı yok 2 yıl yıllık 2 yıl kredılı okuduk bakalım ne yapacagız ben de formasyon almak ıstıyorum 2,5 şartını da gectım ama kredıye takıldık şimdi de!

 4. HOCAM SLMLASR BEN İŞLETME MEZUNUYUM. BU YIL İST. ÜNV. SINAVSIZ 2. ÜNV. OLARAK KAYDIMI YAPTIRACAĞIM. İST. ÜNV. ÇAIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ TARİH ÖBLÜMN EKAIT YAPTIRIP OKUL BİTİNCEDE PEDAGOJİK FORMSYON DERSLERNİ ALALRAK TARİH ÖĞRTMN ÜNVANINI ALIP KPSS ÖĞRETMENLİK SINAVINA GİRİP TARİH ÖĞRETMENLİĞİ ATANMAK İSTİYORUM SİZCE OLURMU SIKNITI ÇIKARMI. BU YIL BAŞLAYACAĞIM AMA 4 -5 YIL İÇİND EBİR DEĞİŞİKLİK OLURMU HOCAM YARDIMCI OLURSANZI SEVİNİRİM. ÖĞRTMNLİĞİ ÇOK İSTİYORUM. 3 YILDIR MEB ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPIYORUM

 5. Felsefe ve Sosyoloji bölümünden mezun birçok öğrenci kredi problemini AÖF’ye paylaşmasına rağmen AÖF tüm dilekçeleri sabit bir yazı ile geri çeviriyor. Aslında ortada büyük bir problem olmamakla birlikte AÖF’nin edebiyat ve tarih mezunlarına öğretmenlik yolunu açıp felsefe ve sosyoloji mezunlarını engellemesinin altında yatan gerçek nedir bilemiyorum.Şuan sadece bilgisizliklerine ve umursamazlıklarına veriyorum. Fakat zaman geçmekte..ve bir an önce yaptıkları büyük adaletsizlikten sıyrılmalılardır. Aksi halde vebali büyüktür.

   • O ne öyle çekemeyen insanlar gibi, Tarih ve Edebiyat mezunları da formasyon almamalı diyorsun. Tuba senin bu şekilde düşünmeni kınıyorum.( Beni kabul etmediler, kimseyi etmesinler, Benim olmadı, onların da olmasın) gibi düşünceleri çok çirkin buluyorum. Senin gibi güzel bir bayanın böyle çirkin konuşmalarını doğru bulmuyorum….

    • Yücelciğim asıl ben senin yorumunu kınıyorum. Ayrıca Tubanın güzel olduğunu nereden biliyorsun? Belki çirkindir. Ayrıca Tubanın konuşması çirkin değil, sadece düşüncesini belirtmiş.

 6. sosyoloji bölümü mezunuyum. formasyon almak için yeterli felsefe mantık psikoloji dersi alamadım. bunları tamamlamak için açıköğretim felsefe okusam formasyon alabilir miyim?

 7. abuzıtıın bence senin anlamanda problem var yucel onu nezakatten soylemıs bende tubayı kınıyorum tuba bizimle degılsın :))))))))))

 8. merhaba.sosyoloji mezunuyum ortalamam 3.08 onur belgesi alarak mezun oldum formasyon almak istiyorum aldığımız felsefe mantık derslerinin kredilerini belgelendirmemiz gerekiyormuş transkrip yeterli değilmiş bu belgeyi eskişehir merkez açıköğretim bürosu eğitim fakültesine gidip alıcaksınız dedi.eğitim fakültesine gittiğimde biz veremeyiz kendi açıköğretim fakültenizin vermesi gerekiyor dediler.ben transkriptim var ama yeterli ders sayısını alıp almadığıma dair yazım yok dedim sadece transkripi kabul etmediklerini söylediler buna dair yazıda gerekliymiş.peki bu durumda ben ve benim gibi sosyoloji mezunu arkadaşlarım ne yapmalılar ?

 9. Acikogretim sosyoloji ve flsefe alanindakilerde formasyon almali.. Boyle adaletszlk olmz . trh ve edebyt aliyorsa dgerleri de almali.. Birinn önu dgerinn önünun kapatlmasyla acilyo resmen. Hala da kılını kprdtmylr hakszlga goz yumuyolar.. Onca yazilanlari goren yok.

 10. merhaba

  ben sanat tarihi mezunuyum .tarih bölümünden pedgojik formasyonum var. ancak tarih öğretmeni olarak atanamıyorum .Bunun için açıköğretim fakültesinden tarih okuyorum .2.sınıftayım.
  acaba okul bittiginde tarih bölümünden atanabilir miyim ? bilgisi olan varsa benimle paylaşabilir mi

 11. sosyoloji aofliler mezun oldukları halde formasyon alma hakları yok kredi açıkları varmış…ve o dersler bizlere verilmiyor mezun olduğumuzda da kredi eksikliği olarak görülüyor…bundan dolayı bir çok insanın hakkına giriliyor lütfen ösym bu konuyla ilgili bir konuşma yapabilir mi? yada bu sorunla ilgilenebilirler mi? çünkü birçok insan için çok önemli bir konu lütfen bu konuya bir açıklık getirin…

 12. Merhaba ben 2016 ygs 3 ten 280, ygs 4ten 270 aldım. Okul puanım 81.67 acaba açıköğretim Türk Dili ve Edebiyatı bölümü gelir mi?

Bir yorum bırakın