Açıköğretimde proje hazırlama dersleri başlıyor

0
8610

Anadolu Üniversitesi, açıköğretim sisteminde yer alan Tarih, Sosyoloji, Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri son sınıf öğrencileri için proje hazırlama dersi ekledi. Buna göre AÖF öğrencileri 4. sınıfta proje hazırlayıp zamanı geldiğinde projeyi sisteme yükleyecekler.

Proje ödevi

AÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, proje ödevi ilk olarak Tarih, Sosyoloji, Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı lisans programlarında birer ders kapsamında gerçekleştirilecek.

Bitirme ödevi olarak da bilinen uygulama artık açıköğretimde

Açıköğretimde, mezuniyet öncesi örgün öğretimdekine benzer şekilde hayata geçirilen proje hazırlama dersinde, ilk 4 hafta öğrencilere internet sitesinde yer alan bilgilerle projenin nasıl hazırlanacağı öğretilecek.

Lisans programlarının 4. sınıf öğrencileri, SMS kanalı ve e-kampüs sistemi aracılığıyla proje ödevleri olduğuna ilişkin bilgilendirilecek.

İlk 5 hafta proje konusu belirlenecek

Daha sonra lisans programına göre öğrenciler, ilk 5 haftada proje ödevinin konu başlığını belirleyecek, hangi kaynaklardan nasıl yararlanıp araştırma yapacaklarını saptayarak, bunları sisteme yükleyecek. Sonraki 5 haftada da hazırlanan proje ödevleri sisteme girilecek.

Ödevlerin notu nasıl belirlenecek ?

Proje ödevleri, uzman puanlayıcı akademik grup tarafından incelenecek. Ödevler, başlarında üst akademisyen komisyonun bulunduğu, belirlenen objektif kriterler ölçüsünde birbirini tanımayan 2 akademisyen tarafından okunacak. Ödevlere, üçüncü akademisyen tarafından da değerlendirilip onaylandıktan sonra not verilecek.

Proje notu, finaller sonucunda diğer dersler gibi açıklanacak.

Proje ödevi uygulamasının amacı:

Dersle, öğrencilerin kuramsal bilgilerini uygulamaya geçirmelerine olanak sağlanması planlanıyor. Uygulamayla, öğrencilerin bilgi ve becerilerinin daha iyi ölçülmesi amaçlanıyor.

AÖF’te ders seçme değişikliği

Bir başka değişiklik de kayıt yenilemelerde yapıldı. AÖF öğrencileri kayıt yenilerken artık üst dönemlerden de ders seçebilecekler. Ders seçimi en fazla 45 AKTS krediye kadar yapılabilecek.

2017-2018 öğretim yılı itibariyle, Açıköğretim Sisteminde artık istediğiniz dönemden ders seçebileceksiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; örneğin seçtiğiniz derslerden biri 3. yarıyıl dersi ise 5. yarıyıla kadar ders seçebilirsiniz.

Bir yorum bırakın